Annonce

Annonce

Brev:

Hjælp til putterutine og flaskebarn


10. august 2021

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Hjælp til putterutine og flaskebarn

Hej Helen

Vi har behov for lidt gode råd og vejledning i forhold til vores datters putterutine samt hendes flaske rutiner.

Vores pige er 6,5mdr. og er en pige som smiler og er motorisk rigtig godt med. Hun kravler på alle 4 og rejser sig til stående ved små borde og andre genstande i hendes højde.

Hendes døgnrytme fungere godt på følgende måde:

Kl. 6 står op

Kl. 7 får morgenmad (grød/øllebrød med MME og med frugtmos)

Kl.8-9 puttes til første lur
Sove mellem 45-60min (enkelte gange mere)

Kl.10 får lidt formiddags snack hvis vi er vågen.

Kl. 11.30-12.00 middagsmad
(rugbrød og noget grønt til hånden)

Kl. 13 puttes til middagslur (får en flaske)
Sover alt mellem 30min-2timer.

Kl.15 får eftermiddags snack (grødsmoothie og frugt til hånden)

Kl. 16-17 puttes til eftermiddag
Sover mellem 30-45min

Kl. 18 aftensmad
(Mos med MME og enten kød blandet i eller ved siden af + noget grønt til hånden og slutter oftes af med lidt frugtmos)

Kommer i bad efter aftensmad

Kl. 20-20.30 puttes til nat med en flaske

Og natten er forskellig.

Enten får hun flaske kl. 24 og 5
eller så sover hun og får kun en flaske kl. 3☺️



Vores problem er lidt at hun oftes kun vil drikke flaske når hun lige er faldet i søvn, men endnu ikke er i dyb søvn. Samt at vores putterutine til natten er lidt bøvlet og besværlig.

Flasken inden middagslur får hun ude i barnevognen og drikker alt fra 80-150ml og derefter går vi en tur og så sover hun. Drikker hun kun 80ml giver jeg hende ofte en flaske igen lige når hun er faldet hen og så drikker hun ca. 50-100ml mere.

Når hun puttes til natten går vi ind på hendes værelse og sætter ...


Annonce

... os på en yoga bold med hende liggende i armen. Så får hun flaske og drikker omkring 100ml og nægter så at drikke mere.
Så hopper vi lidt på bolden i 5 min til hun falder hen og så får hun flasken igen og drikker så 80-100ml.
Flasken byttes ud med sut og hun ligges sovende i hendes seng.

Og indtil næste flaske skal vi ned til hende 1-3 gange og give hende sutten da hun græder.

Flaskerne om natten får hun liggende i sengen mens hun sover. Her drikker hun mellem 100-170ml.

Dvs på et døgn drikker hun +/- 500 ml. Og med det MME hun får i sin mad er hun ca. på 600ml MME i døgnet. Hun får allerede nr. 2 for at sikre hun får mere næring end der er i nr.1..

….

Men vi har virkelig behov for hjælp til at ændre hendes putterutine til natten, da vi ikke kan blive ved med at skulle hoppe på den bold, og det er lidt hårdt og mega besværligt altid at skulle tilbyde flasken igen når hun sover..

Spørgsmålet er også om vi bare skal tilbyde hende flasken første gang og så acceptere det hun drikker og ikke tilbyde igen når hun er falder hen.. men så er jeg også bange for at hun ikke for nok?

Vi ville gerne arbejde henimod at hun kunne få flasken i sengen eller på armen (uden at det skal være for bevægelse) og hun så faldt i søvn i sin egen seng. Men hvordan vi lige skal gribe det hele an ved vi ikke.. vi har så længe bare gjordt det vi gør nu, da det har fungeret.

Men vi kan jo ikke tage yogabolden med alle steder vi er på ferie og hun skulle også gerne passes på et tidspunkt.

Og i forhold til pasning er det med at tilbyde flaske i søvne (både til middag og aften) bare for besværligt.

Håber du forstod det jeg skrev og kan komme med en løsning til os...

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex

Fedtcreme - fedtprocent

Der findes rigtig mange forskellige cremer på markedet, og til behandling af børneeksem er det en god idé at vælge fedtcreme. Jo højere fedtprocent cremen har, jo mere fedtet og klistret vil den ofte være - og dermed også for mange mere ubehagelig. Derfor er det en god idé at vælge så fed en creme som muligt, som samtidig virker behagelig - og til behandling af børneeksem i ansigtet er det ofte en god idé at vælge en creme med en fedtprocent omkring 30-40%. Det er ofte også en god idé at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..

Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..

Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..

Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..

Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..

Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!

Med venlig hilsen
M´s Mor


Annonce