Brev:
Søvnmønster
Kære Helen,
Tak for de gode svar på mine tidligere spørgsmål, de hjalp meget.
Måske du har et forslag til denne problemstilling:
Mit barn er B-menneske, og vækkes hver morgen stort set (selvom vi står op på samme tid hver dag), og er træt og ofte i dårligt humør indtil efter formiddagsluren. Hun spiser meget sparsomt morgenmad, men efter en time får hun formiddagsmad, og spiser her fint.
Jeg har prøvet at få hende tidligere i seng, men hun kan ikke rigtig sove tidligere. Hun sover godt igennem om ...
... natten, græder meget kort et par gange, hvor hun selv finder sutten og sover videre.
Har du nogle forslag, for at få hende mere udhvilet om morgenen, og gerne til at vågne selv, måske i forhold til hendes mad eller dagssøvn?
Dagsprogrammet:
6.45: vækkes
7: morgenmad
8: formiddagsmad
8.45: formiddagslur, 1 time ca
11.30: frokost
12.30: flaske 200 ml
13: eftermiddagslur, 1,5-2 timer ca
15: frugt
18: aftensmad
18.30: bad
19.30: flaske 200 ml, puttes, sover kl. 20 ca.
På forhånd tak!
Med venlig hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...
9. september 2025 | Opdragelse | 11 mdr.
Hej Helen Min søn er netop blevet 11 måneder og min mand og jeg er begyndt...
Viden om børn:
Børneeksem
Børneeksem hedder også atopisk eksem eller dermatitis. Barnet får meget tør hud og hos de små børn kan eksemet sidde over alt på kroppen. Hos de lidt større børn sidder eksemen ofte i albuebøjninger og knæhaser.
Atopisk eksem kaldes børneeksem fordi det stort set kun rammer børn og ofte starter indenfor det første leveår. Hvis barnet har meget eksem og er generet af dette, vil det altid være en god idé at få barnet undersøgt, for at afklare om eksemen skulle hænge sammen med...
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.