Annonce

Annonce

Brev:

Dagpleje og mad


2. juni 2021

Alder:
10 mdr.

Dagpleje og mad

Hej Helen

Min lille gut skal starte i dagpleje - faktisk starter vi indkøring allerede i morgen. Vi glæder os til en ny hverdag, men på et punkt er jeg lidt ekstra nervøs.

Jeg er meget opmærksom på de ting som han kan få galt i halsen, og nogle ting giver jeg slet ikke (som anbefalingerne siger) og andre skærer jeg ud/skræller mm.

Storebror var "god" til at få tingene galt i halsen, og vi oplevede desværre flere gange at vi måtte have ham op og banke maden op. Han fejlsynkede til han var et godt stykke over 2 år. Det virker til at lillebror er bedre til at bearbejde maden, men derfor er jeg stadig ret påpasselig.

Jeg er dog i tvivl om hvad og hvordan han egentlig kan spise tingene nu hvor han er godt 10 måneder. Det er mest ift frugt og snacks.

Han får selvfølgelig ikke hele nødder (har slet ikke smagt nødder endnu)
Vindruer skærer jeg i kvarter og tager skrællen af. Hvornår kan han spise dem med skræl? og hvornår kan man nøjes med halve?
Lige præcis vindruer ...


Annonce

... er en af dem der gør mig allermest nervøs, pga kvælningsrisikoen.

Han får ingen æbler. Hvornår må han få dem (uden skræl).

Pærer får han uden skræl og kun når de er bløde.

Appelsiner skåret i fileter uden hinder. Hvornår vil han kunne klare en båd med hinder?

Derudover får han mango, melon, banan og andre bløde frugter.
Det skal lige siges at han slet ikke er frugt modig - han smager på det og så er det ligesom det.

I forhold til dagplejeren (det er dobbeltdagpleje, så de har tilsammen 8 børn) kunne jeg godt tænke mig at give ham en seddel over hvad og hvordan lillebror får tingene serveret nu OG hvad jeg slet ikke vil have at han får (hele vindruer, hele nødder, hele cherrytomater).

Synes du det vil være okay? Jeg vil ikke virke pylret og hysterisk, men jeg tror jeg vil kunne slappe lidt mere af i det, hvis jeg har givet videre hvordan jeg har det og hvad han får. Giver det mening? Jeg vil bare gerne være påpasselig.

På forhånd tak,

Med venlig hilsen
Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex

Hoppegynge

Små børn skal have mulighed for at bevæge sig så meget som muligt i dagligdagen. Men, en hoppegynge anbefales ikke.

En hoppegynge belaster barnets ryg og ben, og barnet får ikke en bedre balance af at sidde i en hoppegynge. Når barnet sidder i en hoppegynge, er det en passiv bevægelse, og selve hoppet kan give barnet mange stød op i ryggen.

De fleste børn begynder omkring 6 måneders alderen at lave hoppebevægelser, og de vil ofte gerne hoppe på forældrenes skød....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk brevkasse, du giver os forældre nogle kompetente handlemuligheder som vi i vores familie har haft stor gavn af.

Tak fra børnenes mor og far


Annonce