Svar: 8 måneder og skal snart spise selv
Kære Mette
Det lyder umiddelbart som om du skal vente lidt med fastere føde til Lucia. Der er dog ikke noget i vejen for at du tilbyder hende blød mad i stykker, f.eks. godt kogte pastaskruer, som hun selv kan sidde og spise. Fastere ting som kød og fisk fortsætter du med at komme i mos og rugbrød eller brød i stykker venter du helt med.
I stedet for brød i stykker kan du prøve at give hende brødskorper, som hun kan sidde med i hånden og opbløde med sit spyt fra munden. Det kan være en udmærket måde for hende at vende sig til at have noget fastere i munden uden at lave bræk fornemmelser.
Jeg tror umiddelbart at du skal prøve at væbne dig med tålmodighed og se om ikke det kommer lige så langsomt. Børn er jo forskellige og det at tygge og synke fastere mad er svært for nogen børn at lære.
Når hun har øvet sig den næste måneds tid, så kan du langsomt prøve med mad i mindre stykker. I begyndelsen vil det være både mos og stykker (altså ikke enten eller, men både og) og efterhånden som hun bliver bedre til det, vil hun kunne spise mere og mere fast mad.
Du kan fedtberige det med ...
... smør, lav evt. lidt smørsovs og held over. Du kan også bruge ostesovs eller flødesovs, hvis I andre spiser det.
Bræklydende lyder mere eller mindre bevidste, I hvert fald lyder det som om at hun ved at hun ved at gøre dette, får en reaktion hos dig. Du skal naturligvis prøve at tage det hele så afslappet som overhovedet muligt, også med hendsyn til hendes madindtag generelt og prøve ikke at fokusere på hende, snår hun sidder og spiser. At lave brækfornemmelse for at få din rekation er jo uhensigtsmæssig i længden, men at lave brækfornemmelse pga hendes alder og dermed uvanthed med at spise mad i stykker, er helt normalt.
Du skal, som du selv er inde på, ikke presse hende unødigt til at spise, men prøve at lade hende regulere det selv. Hvis du presser hende, så kommer det jo alligevel op igen og så er det bedre at hun får lidt mindre og så holder det i sig.
Det lyder derfor som om du gør dig de bedste overvejelser, så fortsæt med det. Hold fast i at hun udvikler sig fint og tumler godt rundt om dagen. At hun så hører til de slanke, - ja sådan er det:o)
Rigtig meget held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Sprog
Allerede når det lille barn ligger i dine arme for første gang og du snakker med det, dannes grundlaget for at lære at tale. Babyen nyder at lytte til din stemme, som den også kender fra livet inde i maven, og den forbinder det med noget rart, at du taler. Det giver tryghed, nærhed og kontakt.
At synge eller spille musik virker også sprogligt stimulerende på barnet. Efterhånden som barnet bliver ældre så fortæl det, hvad du gør, - skifter bleen, vasker maven, vasker armene,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.