Annonce

Annonce

Brev:

Putning uden amning - 11 mdr.


13. maj 2021

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Putning uden amning - 11 mdr.

Hej Helen

Mange tak for dine svar på mine tidligere breve, du hører nok snart fra mig igen ift. indkøring i dagpleje :) synes godt nok det er lidt svært.

Denne gang vedrører mit brev putning om aftenen. Jeg har skrevet tidligere, at putning om aftenen faktisk gik rigtig fint, for sådan har det været meget længe - hun er blevet ammet på værelset, lagt over i hendes tremmeseng, hun har vendt sig om på maven og sovet godt sådan hele natten (for det meste). Vores udfordring har stået på nu i nogle uger - troede bare det var en lille fase, men kan jeg mærke, at det ikke er.

Når jeg har ammet hende, og vil lægge hende over i sengen, så bliver hun enten helt panisk eller "vågner" op og virker slet ikke træt (føler jeg har måske 20% chance for at det går godt). Begge dele ender med ekstremt lange putteseancer og meget gråd. Mange dage har det taget flere timer at få hende puttet, og hendes rytme og søvnunderskud er derfor helt skidt lige nu.

Jeg har besluttet, at jeg er nødt til at stoppe med at amme hende til nat nu, for hun kan ikke holde til, at det går så skidt, og føler amningen er den overskyggende faktor. De sidste dage har hun først sovet omkring kl 22, og vågnet omkring kl 6.30 med opvågning omkring midnat også, så det er ikke meget søvn hun har fået. Putningen om aftenen går skidt, uanset om hun har sovet lidt eller meget i løbet af dagen, og uanset om hun virker møg træt eller semi træt om aftenen.

Vi er på vej i sommerhus nu, hvor vi skal være de næste seks dage med min familie. Jeg er derfor endnu mere nervøs for putningen, og hvordan vi skal håndtere det der. Vi har overvejet at ...


Annonce

... putte hende i barnevognen om aftenen, mens vi er i sommerhus. Dvs give hende en flaske, gå hende i søvne og derefter løfte hende over i sengen. Vi har gjort dette derhjemme to gange de sidste fjorten dage, fordi vi ikke kunne få hende til at falde til ro i sengen. Ulempen er bare, at hvis hun vågner op i det vi løfter hende fra vogn til seng, så ender det helt galt. Og så er jeg også meget i tvivl, om det er noget dumt at indføre i de seks dage?!

Når vi kommer hjem fra sommerhus, så skal putningen foregå anderledes. Jeg har overvejet at forsøge med en flaske i sengen - sætte en pude i ryggen, og give hende en flaske på den måde. Jeg er bare i tvivl om, hvad jeg skal gøre derefter. Er sikker på, hun ender med at blive meget sur og ked i starten.

Når jeg ammer hende, så kører Elefantens vuggevise på repeat, og har gjort det siden hun var spæd, men det virker ikke som om, det giver hende ro. Hun har aldrig fundet ro i, at jeg synger (måske min sangstemme ikke er at foretrække :)), og det virker heller ikke som om, at hun er gammel nok til at finde ro i læsning. Skal man bare forsøge med flasken, lægge hende ned og sige godnat? Skal jeg blive siddende ved sengen, indtil hun er faldet i søvn?

Kunne forestille mig, at hun enten bliver rigtig sur/ked, og er svær at få ro på - hvad gør man her?
Eller hun sætter sig op og virker frisk og vil ikke sove (selvom hun har virket træt) - hvad gør man her?

Og lige nu sover hun naturligt flere timer om dagen, end hun har gjort længe, fordi hun netop ikke sover dem om natten. Hvordan kommer vi væk fra det?

På forhånd mange tak for svar.

Hilsner herfra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystpumpe

En brystpumpe er en pumpe, som kan stimulere til mælkedannelse og som kan malke mælk ud af kvindens bryst.

Der findes både manuelle og elektriske brystpumper og hvilken type pumpe du bør vælge, afhænger helt af dit behov for udmalkning.

Den manuelle brystpumpe vil ofte være god, hvis man som kvinde ammer og kun en gang imellem - f.eks. i forbindelse med en enkelt tur i byen - har brug for at malke overskydende mælk ud. Det er altså en pumpe der fint kan bruges,...

Læs mere i Babylex

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.

Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.

Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.

Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder


Annonce