Brev:
Mængde af hoved- og mellemmåltider, samt godnatgrød

Hej Helen
Hvilke mængde tilbyder man til børn i 9md alderen?
Måske du kan give et eksempel på mængden på et hovedmåltid og mellemmåltid, synes det er super svært.
Vores piger er godt i stand, og de skal selvfølgelig have alt det de har brug for - men kunne være fedt at have lidt størrelsesorden vi kunne navigere efter:-)
Du anbefaler ofte godnat grød, vi tænker os at prøve det herhjemme, det bliver spændende:-)
Er det bare en havregrød, ...
... eller hvad anbefaler du?
Umiddelbart lyder det af meget mad/flasker, især sidst på dagen. Men måske er det bare fordi man ikke lige selv tænker over hvor meget man selv spiser, eller bør spise i løbet af en dag.
Hvilke en mængde ville du anbefale man tilbyde til godnatgrøden? Og hvordan ser dagen måltidmængder ud i gennemsnit, håber du kan guide lidt, så vi ved hvor meget vi som udgangspunkt kan gå efter:-)
Med venlig hilsen
Nora & Ellas forældre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
Viden om børn:
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









