Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke drikke nogen form for mælk


28. februar 2021

Alder:
12 mdr.

Vil ikke drikke nogen form for mælk

Hej Helen,

Jeg har tidligere skrevet til dig vedrørende min datter, modermælk og mælkeprodukter. Min produktion har været nedadgående og min datter er ikke længere interesseret i modermælk. Så nu er vi helt stoppet. Og jeg har den sidste halvanden månedstid ikke givet modermælkserstatning, da hun afviser det gang på gang. Har derfor købt en masse grød-baby-produkter, som hun har fået flere gange dagligt for at kompensere for modermælkserstatningen. Hun har stadig fået lidt modermælk, men tror ikke det har været særlig meget.

Problemet er nu med komælk, som jeg har tilbudt hende de sidste to uger, men hun drikker det ...


Annonce

... ikke. Hun er tilmed stoppet med at drikke af hendes yndlingskop, fordi vi har forsøgt med mælk i koppen en del gange. Jeg har forsøgt med kop, sutteflaske, drikkedunk og sugerør, men hun vil ikke drikke det. Jeg har forsøgt mig med forskellige temperaturer.. Intet held. Jeg kommer dog mælk i hendes grød, men det er slet, slet ikke nok ift. anbefalingerne. Hun kan dog godt lide yoghurt, så derigennem får hun lidt er næringen. Samt lidt ost.

Har du nogle gode råd til, hvordan jeg kan få mere mælk i min datter? Eller er der andre alternativer (fx mere yoghurt?) og hvor meget mælk skal en 1 årig (12 måneder) have?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Allerførst vil jeg gerne sige dig tusind tak for dine hurtige og uddybende svar, og fordi du tog mine bekymringer alvorligt. Det var lige, hvad jeg havde brug for.

Mor til Agnethe 5 måneder


Annonce