Annonce

Annonce

Brev:

Modermælkserstatning - ondt i maven?


25. januar 2021

Alder:
2 mdr.

Modermælkserstatning - ondt i maven?

Hej Helen,

Og endnu engang tak for dine brugbare svar på tidligere spørgsmål.

Vi kæmper stadig med vores datter og søvnen. Tit er vi vågne fra 19-01 om natten stadig og vi kan bare ikke få hende til at falde til ro. Hverken vugge, svøb, mad, barnevogn eller autostol kan få hende til at sove.
Hun er et flaskebarn og derfor er mit spørgsmål om det evt. kan skyldes problem med den modermælkserstatning hun får?

I starten fik hun allomin syrnet, men hun havde sjælendt afføring, så efter råd fra sundhedsplejerske har vi prøvet lactulose. Hun får ca. 3 ml om dagen. Det hjælper og hun har ca. afføring 1 gang om dagen.

Dog “prutter” hun meget af sin afføring ud, så det kommer med meget kraft og er meget tyndt og grønligt.

Et vennepar har haft lignede problemer med at få deres barn til at sove, men det hjalp for dem at ...


Annonce

... skifte til NAN - en blanding af NAN pro og NAN sencilac.
Da det havde hjulpet for dem, tænkte vi også at prøve for at se om det kunne give os lidt ro om aftenen, men uden held.
Vi er dog ikke gået tilbage til allomin syrnet, da vi ikke vil “ødelægge” at hun nu har daglig afføring.

Generelt virker det til at hun har meget luft i maven - prutter rigtig meget. Bøvser under hvert måltid. Når hun presser er det ofte med lidt klynkeri eller gråd.

Vil det hjælpe os at prøve at skifte modermælkserstatning igen? Og hvad skal vi i så fald prøve? Ville det evt. kunne give lidt ro? Hvis det skyldes mavepine. Det er kun om aftenen at vi har problemet. Om dagen sover hun fint og godt i barnevogn og tager ca. 3 lure mellem 10-18 på alt mellem halvanden til 3 timer.

Hun tager fint på, så det er ikke et spørgsmål om sult.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Søskende

Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:

- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...

Læs mere i Babylex

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce