Brev:
Modermælkserstatning - ondt i maven?

Hej Helen,
Og endnu engang tak for dine brugbare svar på tidligere spørgsmål.
Vi kæmper stadig med vores datter og søvnen. Tit er vi vågne fra 19-01 om natten stadig og vi kan bare ikke få hende til at falde til ro. Hverken vugge, svøb, mad, barnevogn eller autostol kan få hende til at sove.
Hun er et flaskebarn og derfor er mit spørgsmål om det evt. kan skyldes problem med den modermælkserstatning hun får?
I starten fik hun allomin syrnet, men hun havde sjælendt afføring, så efter råd fra sundhedsplejerske har vi prøvet lactulose. Hun får ca. 3 ml om dagen. Det hjælper og hun har ca. afføring 1 gang om dagen.
Dog “prutter” hun meget af sin afføring ud, så det kommer med meget kraft og er meget tyndt og grønligt.
Et vennepar har haft lignede problemer med at få deres barn til at sove, men det hjalp for dem at ...
... skifte til NAN - en blanding af NAN pro og NAN sencilac.
Da det havde hjulpet for dem, tænkte vi også at prøve for at se om det kunne give os lidt ro om aftenen, men uden held.
Vi er dog ikke gået tilbage til allomin syrnet, da vi ikke vil “ødelægge” at hun nu har daglig afføring.
Generelt virker det til at hun har meget luft i maven - prutter rigtig meget. Bøvser under hvert måltid. Når hun presser er det ofte med lidt klynkeri eller gråd.
Vil det hjælpe os at prøve at skifte modermælkserstatning igen? Og hvad skal vi i så fald prøve? Ville det evt. kunne give lidt ro? Hvis det skyldes mavepine. Det er kun om aftenen at vi har problemet. Om dagen sover hun fint og godt i barnevogn og tager ca. 3 lure mellem 10-18 på alt mellem halvanden til 3 timer.
Hun tager fint på, så det er ikke et spørgsmål om sult.
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. oktober 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Jeg vil hører om du kan hjælpe mig med at forstå anbefalingerne...
10. oktober 2026 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen Vi ønsker at vores søn på 6 uger, som jeg ammer, på sigt skal...
3. oktober 2026 | Opdragelse | 1 mdr.
Hej Helen Jeg vil høre dine tanker omkring at ligge selv som lille barn....
23. september 2026 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen Jeg ammer min søn på 4 uger og er blevet i tvivl om jeg bør amme...
6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...
Viden om børn:
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









