Annonce

Annonce

Brev:

Modermælkserstatning - ondt i maven?


25. januar 2021

Alder:
2 mdr.

Modermælkserstatning - ondt i maven?

Hej Helen,

Og endnu engang tak for dine brugbare svar på tidligere spørgsmål.

Vi kæmper stadig med vores datter og søvnen. Tit er vi vågne fra 19-01 om natten stadig og vi kan bare ikke få hende til at falde til ro. Hverken vugge, svøb, mad, barnevogn eller autostol kan få hende til at sove.
Hun er et flaskebarn og derfor er mit spørgsmål om det evt. kan skyldes problem med den modermælkserstatning hun får?

I starten fik hun allomin syrnet, men hun havde sjælendt afføring, så efter råd fra sundhedsplejerske har vi prøvet lactulose. Hun får ca. 3 ml om dagen. Det hjælper og hun har ca. afføring 1 gang om dagen.

Dog “prutter” hun meget af sin afføring ud, så det kommer med meget kraft og er meget tyndt og grønligt.

Et vennepar har haft lignede problemer med at få deres barn til at sove, men det hjalp for dem at ...


Annonce

... skifte til NAN - en blanding af NAN pro og NAN sencilac.
Da det havde hjulpet for dem, tænkte vi også at prøve for at se om det kunne give os lidt ro om aftenen, men uden held.
Vi er dog ikke gået tilbage til allomin syrnet, da vi ikke vil “ødelægge” at hun nu har daglig afføring.

Generelt virker det til at hun har meget luft i maven - prutter rigtig meget. Bøvser under hvert måltid. Når hun presser er det ofte med lidt klynkeri eller gråd.

Vil det hjælpe os at prøve at skifte modermælkserstatning igen? Og hvad skal vi i så fald prøve? Ville det evt. kunne give lidt ro? Hvis det skyldes mavepine. Det er kun om aftenen at vi har problemet. Om dagen sover hun fint og godt i barnevogn og tager ca. 3 lure mellem 10-18 på alt mellem halvanden til 3 timer.

Hun tager fint på, så det er ikke et spørgsmål om sult.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning og lur

Hej Helen Jeg ammer min søn på 4 uger og er blevet i tvivl om jeg bør amme...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madras til barnevogn

En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.

Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce