Annonce

Annonce

Brev:

Afvisning af flaske 9 mdr.


27. december 2020

Alder:
9 mdr.

Afvisning af flaske 9 mdr.

Hej Helen.

Jeg skrev til dig tidligere ang. Vores datters stædighed omkring maden fordi hun selv vil, og vi ikke må give hende.

Omkring flasken får vores datter nu 2 flasker I døgnet af 100 - 150 ml. vi kan simpelthen ikke få mere i hende. Hun pure nægter.
Hun spiser flasker I søvne. Jeg skrev tidligere at jeg tilbyder 5 - 7 gange på kort tid, i håb om hun tager lidt hver gang, men jeg føler det er at presse hende. Flasken til at sove på beder hun tit om selv, men morgenflasken er blevet meget svær at give hende, og det er som om hun er vokset sig fra flaskerne i en alder af 9 mdr.

Indimellem, hvis hun ikke rigtig har spist så meget fast mad i løbet af dagen, beder hun om mælk omkring ...


Annonce

... eftermiddag. Her får hun af tudekop, for at lære hende det er okay at spise vågent, og det bliver accepteret, men det er kun på de dage hvor hun ikke har spist synderligt meget at hun gør det. Jeg har forsøgt at tilbyde mme. Løbende igennem dagen af kop og tudekop, men hun vil simpelthen ikke. Og hvis jeg har tilbudt hende mælk af kop, og hun ikke vil, afviser hun også vandet (som hun elsker) de første mange gange som om hun skal være sikker på det ikke er mælken. Hun virker ikke som om hun gider flaskerne mere.

Jeg syntes det er rigtig svært at blive ved med at tilbyde, når hun ikke vil have dem.

Mit spørgsmål til dig:

- Er det pg.a. hendes alder at hun ikke vil have dem mere?

Med venlig hilsen
Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.

Ene tvilling kryber ikke

Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex

Fisk og børn

Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.

Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.

Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for svar om valg af skole. Som altid er du utrolig dygtig til at "stille skarpt & zoome ind". Det er en gave!

kh Lene


Annonce