Annonce

Annonce

Brev:

Putning af både storebror og lillebror


15. december 2020

Kategori:
Alder:
3 år, 2 mdr.

Putning af både storebror og lillebror

Hej

Jeg er solomor til to skønne drenge  - storebror på 3 år og 3 mdr og så lillebror på knap 5 måneder. Det har naturligvis været en omvæltning for storebror, at de nu er to om at dele mig, men jeg synes generelt, at han tackler det godt. Jeg har dog brug for nogle gode råd i forbindelse med putning.

De sover begge i soveværelset. Lillebror i min seng, da det er nemt ift amning om natten og storebror i en tremmeseng uden side på.

Imens jeg var gravid, vænnede jeg langsomt min ældste søn fra, at jeg skulle sidde inde ved ham, til han sov. I stedet var jeg der 10 min, hvorefter døren til stuen stod åben. Han kunne så høre mig vaske op osv. Og faldt i søvn.
I starten efter lillebrors ankomst lå jeg i min seng og ammede lillebror, imens jeg fortalte eventyr for storebror. Jeg blev der, til han sov. Men det dur ikke mere.

Om aftenen har jeg ofte forsøgt at putte kl 19, men så bliver klokken nemt 21 eller mere, inden storebror sover.

Jeg har været inde på værelset og har ammet lillebror i min seng imens. Men til sidst gider lillebror absolut ikke mere, jeg gider heller ikke, og det er endt i skæld ud og hævet stemme over for storebror. Og det dur ikke.

I en periode "udnyttede" storebror, at jeg ammede lillebror og kravlede op i min seng, selvom jeg sagde, at han skulle blive i sin egen. Og jeg forstår jo godt, at han egentlig gerne vil være der, når lillebror er. Det ...


Annonce

... samme, når jeg til sidst er nødt til at gå ind i stuen med lillebror. Så græder storebror og vil med og absolut ikke sove.

Jeg søger derfor hjælp til at gå skabt en bedre rutine omkring aftenputningen.

Da jeg er alene om dem, vil jeg lige ridse lillebrors døgnrytme op.. Det er jo nødvendigt at finde en form, hvor det passer sammen.

Pt bliver lillebror bla ammet ved 6.30-tiden hvorefter han sover lidt videre.
Storebror er oppe senest 7.15. Lillebror får en hurtig tår og en tør ble, inden vi går afsted mod børnehaven.
Pt sover lillebror, når jeg afleverer og henter storebror i børnehaven. Vi har 3 km hver vej, og da jeg ikke har bil, foregår det til fods. Han sover måske 1,5-2 timer om morgenen - dvs. 8.30-10.30 samt 14.30-16.30. Det er lidt forskelligt, hvornår på turen han falder i søvn, og hvor længe han sover.
Derudover sover han nogle gange en kort lur imellem de to. Det sker, hvis første lur ikke var så lang.
Derudover sover han tredje (nogle dage fjerde) lur ca 18.00-19.00.

Pt er han derfor ret vågen, når jeg skal putte storebror. Han ligger roligt, imens jeg ammer, men derefter ligger han og snakker og pludrer.

Min ældste søn sover ikke længere lur. Vi skal gå ud af døren senest 8.10 om morgenen, for at jeg kan nå at have ham ordentligt afleveret inden kl 9.

Ja, hvad gør jeg?
Jeg bliver så frygtelig ked af, hvordan det nogle aftener er endt.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Muslingeskaller - brystvorte

Du kan købe muslingeskaller, også kaldet ammeskaller. Disse blev introduceret i Danmark omkring år 2000 og var meget populære. Senere blev de frarådet, fordi mange fik problemer med svampeinfektion i brystet netop i forbindelse med brug af ammeskallerne.

Da skallerne bæres direkte på brystet og inde i BH´en, skulle de have en helende virkning på ømme og revnede brystvorter - men skulle altså samtidig også kunne medføre svampeinfektion. Virkningen af ammeskaller/muslingeskaller...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Allerførst vil jeg gerne sige dig tusind tak for dine hurtige og uddybende svar, og fordi du tog mine bekymringer alvorligt. Det var lige, hvad jeg havde brug for.

Mor til Agnethe 5 måneder


Annonce