Brev:
Begyndt at lukke munden

Hej Helen
Nu passerer vores datter 9 mdr. om en uge, hun er ved at få tænder i overmunden (muligvis de fire forreste) og meget lidt lyst til at spise.
Du skrev tidligere, at hun vil begynde at lukke munden i 8-10 mdr. alderen, og det er egentligt her jeg har nogen spørgsmål til dig.
Det skal siges at hun godt kan spise godt i flere dage, dog højest fire, hvor hun efterfølgende kan spise meget lidt i over en uge. Vi har dog lade os fortælle, at hun selv regulere, altså spiser meget når hun skal samle sammen til at vokse, og så slapper af på maden og kun tager det mest nødvendige.
Hun er lige blevet vejet til 9 kg. og 400 gr. hvilket hun først skal veje når hun er 1 år, så her er jeg egentligt ikke bekymret, men jeg er bekymret over hendes manglende appetit, som jeg syntes har stået på meget længe nu.
Dagen før gummerne begyndte at irritere hende (hun har været sløj og småsyg i forbindelse med det), spiste hun morgenmad som hun plejer, gerne 1 dl. 3 x helt ovalt bundebrød (formiddag, middag og eftermiddag. Her spiser hun normalt kun et halvt stykke så det er ...
... ret meget), aftenmad som hun plejer og flaske at sove på. Men dagen efter spiste hun ikke rigtig noget. Hun fik rugbrødet i munden, gumlede på det og spyttede det så ud. Så forsøgte jeg med skemad, og det gik faktisk bedre. Men fra den ene dag til den anden vil hun ikke skemad, og spytter fortsat maden ud også brød, og jeg er heldig hvis hun spiser et kvart stykke brød til måltidet.
Hun har ramt seprationsfasen samtidig og vi er ret sikre på at hun også er i tigerspring. Hun sover uroligt om natten, hun kan ikke rumme hvis vi sætter hende fra os, hun gør utrolig mange nye ting hver dag. Hun er begyndt så småt på at gå når hun holder i møbler, går med kurve og kasser, begyndt at sige flere lyde, vinker, kysser og krammer og forstår når vi spørger om bamserne og vi må få kys og kram og gør dette og lege fangeleg kravlende. Så hendes udvikling er helt som den skal være.
Her til mine spørgsmål:
- Skal vi gå ud fra at hun spiser hvad hun har behov for, når hun tager så fint på?
- Skal jeg bekymre mig om hendes manglende appetit og småt madindtag?
Med venlig hilsen
mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Navlestreng
Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.
Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.
Når moderkagen...
Opbevaring af modermælk
Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.
Holdbarhed for ny udmalket mælk:
3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.
Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.
Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder




