Brev:
Rutine ændring

Hej Helen.
Jeg er, som du anbefalede mig, begyndt at ændre sove og spisetider for min datter, da hun jo skal starte i dagpleje til januar.
Jeg vækker hende til det tidspunkt jeg forventer hun skal op, kl. 6 og tilbyder morgenmad 6:30. Dette er ikke taget godt imod. Min datter spiste før, syntes jeg, en god portion morgenmad kl. 8 og ingen morgenflaske.
Det er anden dag med ændring og første dag spiste hun 8 skeer, men hun var ikke synderligt interesseret.
Idag har hun, hold nu fast, kun spist 1 ske havregrød og 2 bidder brød til formiddag, kl. 9 hvor hun ellers spiste ...
... et halvt stykke kl. 10 inden ændring af tidspunkt.
Jeg er begyndt at tilbyde hende morgenflaske igen, kl. 5 da jeg er bekymret for hendes indtag.
Efter jeg har ændret hendes tidspunkt fra at komme op fra kl. 8 til kl. 6, er hun pylret og vil have nærkontakt til hun bliver lagt igen kl. 8 til formiddagslur (disse tidspunkter for søvn og mad er efter dagplejemors rutine)
Jeg håber og tror på det bare er fordi hun skal til at mærke sult på andre tidspunkter.
Her til mit spørgsmål:
- er det fordi hun bare skal vende sig til nye spise tidspunkter?
Med venlig hilsen
Mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.
Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
Viden om børn:
Mælkedranker
Nogle børn drikker så meget mælk, at det tager pladsen op for den egentlige mad. Disse børn kalder man for mælkedrankere.
De første 6 måneder vil det lille barn naturligt leve af mælk, men i takt med at barnet bliver ældre, begynder at spise mere og mere rigtig mad, så er det vigtigt, at mængden af mælk skrues gradvist ned. Hvis barnet gennem for lang tid lever mest af mælk, vil barnet kunne komme til at mangle vigtige næringstoffer - som naturligt indtages via en almindelig sund...
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.
Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.
Tak fordi du har skrevet den!
Hilsen de glade forældre









