Annonce

Annonce

Brev:

Rutiner og dagpleje


20. november 2020

Alder:
8 mdr.

Rutiner og dagpleje

Hej Helen

Tak for dit tidligere svar, det gav mig ro med på vejen (:

Jeg vil gerne dele lidt tanker med dig, som jeg gør mig i forbindelse med min datters opstart i dagpleje d. 04/01-2021

Min datter får jo, som tidligere beskrevet, hendes flasker i mine arme mere eller mindre sovende, da hun nægter andet og nægter andre giver hende dem.

Da hun lige har været syg, i forbindelse med hendes tandfrembrud, har jeg ikke sat hende ned i mælk i formiddagsflasken, men hun er nu blevet rask, og jeg vil her begynde at introducere formiddagsmad og mindre mælk.

Jeg har forsøgt at tilbyde formiddagsmad, men her holder hun bare maden i munden, og vil ikke have noget. Jeg vil sætte hende ned i mælk formiddag, i håb om at hun så lærer at spise mere til formiddag og frokost.

Da der kun er 1 måned og knap en uge til opstart i dagpleje, begynder jeg at føle mig lidt stresset over at hun stadig får både formiddags- og middagsflaske, når hun kun vil have dem hos mig.

Samtidig er ...


Annonce

... tidspunkterne for måltider i dagplejen, ikke den rutine vi har herhjemme, og det vil være for meget at begynde at lave om på, så kort tid inden opstart.

Jeg har undersøgt mulighed for at forlænge min barsel til hun er knap 1 år, dette kan lade sig gøre, men ikke økonomisk, så jeg har kun muligheden at hun starter 04/01.

Her kommer mine spørgsmål til dig:

-Vil hun med tiden forstå at hun skal spise formiddagsmad? jeg tænker hun gør vel hvad de andre børn gør i dagplejen?

-Falder hun ikke naturligt ind i rutinen for måltider i dagplejen, børn plejer jo at være gode til at omstille sig, og med det tænker jeg det måske er nemmere for os, at tilpasse tidsmæssigt måltiderne herhjemme, når hun er startet i dagplejen, da de fleste måltider foregår hos dagplejemor?

Jeg er sådan bange for at hun vil tabe sig når hun ikke får flasker mere, fordi det er svært for hende at blive sat ned i mælk, og spise mere mad.

Jeg håber du kan lette mine bekymringer.

Med venlig hilsen
mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce