Brev:
Urolig søvn stadigvæk :)

Kære Helen
Jeg ved godt jeg har spurgt om det før, men jeg har simpelthen brug for et råd nu :)
Arthur er fra 1/6, så snart 6 måneder. Han er bare sød, nem og dejlig... eneste lille minus er hans urolige nattesøvn, som er ved at drive mor til vanvid!!!
Han karter rundt i sengen (han sover med mig i dobbeltsengen) og jeg har kun lidt held med at få ro på hvis jeg ligger ham på siden og holder hans hænder. Det virker lidt, men så snart jeg slipper går det løs igen :(
Der er sjovt nok ingen problemer i barnevognen, her sover han sine lure fint og roligt.
Du får lige hans dagsrytme, hvis det skulle have betydning for noget.
Det skal lige siges at vi snart starter op med flere måltider og kød, men skal lige over de 6 måneder først :)
Vågner ...
... ca. kl. 06.00
Ca 8-8.30 får flaske i barnevogn og sover en lille time (han er begyndte helst at ville have flasken inden sovetid, så kan ikke få den i ham inden)
Ca kl. 10.00 får han grød med frugtmos til og vand af kop
Ca kl. 11.30-12.00 bliver han puttet med flaske til anden lur og sover ca. 1,5 time
Sidste lur tages i fars arme omkring kl. 16.00 og er på en halv times tid.
Kl. 17-17.30 aftensmad af grøntsagsmos med vand af kop
Kl. 19-19.30 puttetid i egen seng med flaske.
Kl. Ca kl. 22.00 begynder urolighederne og så kommer han over i mors seng.
Natflaske får han mellem 01-02.00
Håber du kan se om der er noget jeg kan ændre eller investere i, så natten kan blive lidt mere rolig:)
På forhånd tak
Med venlig hilsen
Karina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Moderkagebiopsi, moderkageprøve
En moderkagebiopsi kaldes også for Chorion Villus Samling eller CVS. Moderkageprøven laves for at undersøge for kromosomsygdomme og visse arvelige sygdomme hos fosteret.
Moderkageprøve laves, når du er mellem 11. og 16. graviditetsuge. Prøven laves normalt ved, at der stikkes en tynd kanyle ind gennem maveskindet. Det føles ofte som at få taget en blodprøve, men kanylen bevæges ofte lidt frem og tilbage, fordi man derved kan få taget en lille bid af moderkagen ud. Man scanner før...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!
Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.
Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!




