Svar: Føler mig utilstrækkelig
Hej med dig
Jeg er sikker på, ja jeg ved faktisk at rigtig mange andre forældre har det som dig og umiddelbart tænker jeg at det kunne være rigtig for dig at møde andre, som stod i samme situation, hvor I kunne dele følelser og tanker, så man opdager at man ikke er alene.
Jeg tænker også at det ville være en god idé at du fik hjælp til, hvordan du skal tackle de situationer, som er svære for dig. F.eks. ved at nogle fagpersoner så dig og din drengs samspil, så og talte med dig omkring de mekanismer der går igang, når det er svært og vejledte dig i forskellige situationer.
Hvis du har en depression så er det vigtigt at den bliver behandlet og ...
... at du får hjælp. Når man er ked af det, så er det jo svært at finde overskud og det skal du have hjælp til.
I Københavns Kommune er der forskellige muligheder for at få hjælp og støtte og jeg tænker at sådan noget som institutionen på Wibrandtsvej ville være stedet for jer.
Du kan se dette link:
http://www.kbhbase.kk.dk/kbhbase/service.nsf/print/31 17262CA2C3DBA341256C9F00327481
Adresse:
Wibrandtsvej 102, 2300 København S, Tlf. 32 86 14 11
Du skal henvises dertil gennem familierådgiveren i dit lokalcenter, så I første omgang må du kontakte ham/hende.
Sender dig et stort knus og rigtig meget held og lykke. Det skal nok gå alt sammen:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.
Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







