Brev:
Dårlig søvn - 18 måneder dreng

Kære Helen,
Vi er forældre til en glad og aktiv dreng på 18 måneder, men som aldrig har haft den bedste søvn.
Nu er vi ved at være meget trætte og føler vi har forsøgt meget uden held, derfor håber vi at et råd fra dig kan hjælpe.
Vores søn er svær at putte i egen seng og har mange opvågninger om natten, hvor han ved første opvågning kommer ind i vores seng.
Derudover har vi fået indført en dårlig vane - nemlig smoothies eller mælk når han vågner, og det er tydligt at han nu ikke vil sove uden noget at spise/drikke (i løbet af natten).
Han bliver puttet ved 20-tiden, og lidt før får han ofte havregryn, banan og lun mælk eller lidt grød.
Derefter står den på tandbørstning, ind på eget værelse: ren ble og nattøj, sidde på skødet og få læst en bog, sige godnat til værelset og synge en sang samtidig med at han kommer over i sin seng med sin bamse (han sover ikke uden bamsen om natten).
Derefter starter han enten med at græde, eller lege og pludre/snakke, og hvis vi går fra ham starter gråden og skrigene.
Vi har forsøgt at gå frem og tilbage, og i ...
... perioder har det fungeret at sige godnat og gå, han græder og vi kommer derind og siger godnat og lægger ham ned og går ud etc.
Hvis det var far der puttede tog dette frem-og-tilbage 5-10 min, og hvis det var mig (mor) 30-45 min, før han faldt i søvn.
Når han endelig sover (ofte først omk kl 21) så vågner han typisk efter 2 timer og græder og skriger og vi får ham først til ro ved at tage ham med ind i vores seng, og ofte med en snack, hvorefter han putter sig ind til os.
Fra kl 23 til 7 vågner han et sted mellem 2 og 5 gange, og på dårlige nætter sover han ikke uden en snack eller mælk.
Om dagen sover han en lur på 2-2,5 time i vuggestuen, og der falder han hurtigt i søvn.
Han startede i vuggestue for 2 måneder siden, men har været i dagpleje fra han var 11 måneder, og det går godt.
Vi trænger til søvn - alle 3 - hvad vil du råde os til?
Vi ønsker begge at kunne putte uden gråd (på eget værelse) og at vores søn får en bedre nat med færre opvågninger og uden snacks (eller for mange snacks).
Ser frem til at høre fra dig.
Med venlig hilsen
en træt mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
Viden om børn:
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Æteriske olier
Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.
Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.
I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







