Annonce

Annonce

Brev:

Dårlig søvn - 18 måneder dreng


12. september 2020

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Dårlig søvn - 18 måneder dreng

Kære Helen,

Vi er forældre til en glad og aktiv dreng på 18 måneder, men som aldrig har haft den bedste søvn.

Nu er vi ved at være meget trætte og føler vi har forsøgt meget uden held, derfor håber vi at et råd fra dig kan hjælpe.

Vores søn er svær at putte i egen seng og har mange opvågninger om natten, hvor han ved første opvågning kommer ind i vores seng.

Derudover har vi fået indført en dårlig vane - nemlig smoothies eller mælk når han vågner, og det er tydligt at han nu ikke vil sove uden noget at spise/drikke (i løbet af natten).

Han bliver puttet ved 20-tiden, og lidt før får han ofte havregryn, banan og lun mælk eller lidt grød.

Derefter står den på tandbørstning, ind på eget værelse: ren ble og nattøj, sidde på skødet og få læst en bog, sige godnat til værelset og synge en sang samtidig med at han kommer over i sin seng med sin bamse (han sover ikke uden bamsen om natten).
Derefter starter han enten med at græde, eller lege og pludre/snakke, og hvis vi går fra ham starter gråden og skrigene.

Vi har forsøgt at gå frem og tilbage, og i ...


Annonce

... perioder har det fungeret at sige godnat og gå, han græder og vi kommer derind og siger godnat og lægger ham ned og går ud etc.
Hvis det var far der puttede tog dette frem-og-tilbage 5-10 min, og hvis det var mig (mor) 30-45 min, før han faldt i søvn.

Når han endelig sover (ofte først omk kl 21) så vågner han typisk efter 2 timer og græder og skriger og vi får ham først til ro ved at tage ham med ind i vores seng, og ofte med en snack, hvorefter han putter sig ind til os.
Fra kl 23 til 7 vågner han et sted mellem 2 og 5 gange, og på dårlige nætter sover han ikke uden en snack eller mælk.

Om dagen sover han en lur på 2-2,5 time i vuggestuen, og der falder han hurtigt i søvn. 
Han startede i vuggestue for 2 måneder siden, men har været i dagpleje fra han var 11 måneder, og det går godt.

Vi trænger til søvn - alle 3 - hvad vil du råde os til?

Vi ønsker begge at kunne putte uden gråd (på eget værelse) og at vores søn får en bedre nat med færre opvågninger og uden snacks (eller for mange snacks).

Ser frem til at høre fra dig.

Med venlig hilsen
en træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Efterfødselsreaktion

Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.

Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...

Læs mere i Babylex

Strømper

Strømper skal passe til barnets fod og gerne være en lille smule længere.

Til de spæde børn, kan man købe frotté strømper som er dejligt bløde og med næsten ingen elastik og dermed ikke noget, som strammer.

Strømper kan være af uld, bomuld eller af et blandingsprodukt og det kan være en god idé at medtænke, hvad materiale du vælger at købe strømper i. Til børn der sveder meget, kan uld være en fordel. Det samme gælder om vinteren, hvis dit barn f.eks. skal have...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for dine lange svar, du er så dejlig fornuftig :) Jeg er glad for at læse, at du i det store og hele kan understøtte det, vi i forvejen har gjort.

Tak skal du have for dine svar

Venlig hilsen, mor til Sofia 8 måneder


Annonce