Annonce

Annonce

Brev:

Urolig ved sengetid


23. august 2020

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Urolig ved sengetid

Kære Helen

Jeg har et spørgsmål vedr. putning af min datter. Jeg har en dejlig datter på 10 mdr. som har ændret sin adfærd ved putning. Min datter har altid haft svært ved at "koble fra" og falde til ro selv, men jeg har ved hjælp af amning kunne hjælpen hende i søvn. Vi har tidligere haft en god rytme med putningen, som har set således ud:

Kl. 19 får hun godnatgrød
Ca. kl. 19.20 får hun skiftet ble, får børstet tænder og puttet i natdragt.
Ca. 19.30 læser vi en godnat historie hvorefter hun ammes til hun er døsig. Ofte lykkes det at lægge hende i hendes egen seng hvorefter hun sover videre. Andre gange kræver det lige et forsøg til. Hun sover normalt kl. 20, hvilket jeg har fornemmet, har fungeret godt.

På det sidste er der sket det, at min datter ligger meget uroligt når hun ammes og hun vil ikke amme længe nok til at blive døsig. (Nogle dage er det startet allerede ved grød tid, hvor hun begynder at sidde meget uroligt i sin stol.) Vi har så forsøgt at lægge hende til at sove i hendes egen seng. Her tumler hun rundt. Hun bliver til sidst frustreret og ked af det over, at hun ikke kan finde ro. På intet tidspunkt ligger hun stille, men hun rejser sig hele tiden op, falder bagover, hiver i sengeranden osv. I starten gør hun det som sjov, men hurtigt bliver hun utrolig ked af det. Det tager som regel 1-1,5 time med gråd før hun giver efter og lader sig amme i søvn.

Vi har prøvet at putte ...


Annonce

... hende tidligere og senere. Vi har forsøgt at gå fra værelset, men have døren på klem så hun kan høre os. Vi har prøvet at svøbe hende, at få hende til at falde til ro med en bamse og nusseklud. Vi har sunget, fortalt flere godnathistorier, båret rundt på hende, ligget med hende i vores seng, men det virker som om, at intet hjælper.

Jeg har ligeledes forsøgt at holde en hånd på hende, lægge hende hver gang hun rejser sig osv. Hun bliver bare mere og mere frustreret og bliver ved med at græde. Nogle gange har jeg kunne få hende til at stoppe med at græde ved at tage hende op. Hun falder ikke i søvn, men bliver bare stille. Når hun bliver lagt igen begynder gråden igen.
Min datter har aldrig ville tage sut. Vi har prøvet at introducere den igen, men den er mere et legetøj end et redskab til ro.

Vores SP siger, at med den alder hun har kan hun godt finde ro selv, men jeg har endnu ikke oplevet det. Jeg oplever mere, at hun kører sig selv op til et punkt hvor hun giver efter overfor amningen. Hvis hun ikke får den amning, fortsætter hun. Jeg har endnu ikke oplevet, at hun er gået omkuld af udmattelse.

Jeg føler, at vi har prøvet alt, men intet hjælper.

Hvordan får jeg min datter til at finde ro og falde i søvn? Når hun ikke længere vil finde ro med amning.

Min datter er endnu ikke startet vuggestue, men gør det her om en lille måneds tid.

Med venlig hilsen
En mor med en urolig datter

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Fantastisk hjemmeside, fantastiske bøger og fantastiske meninger!

Kærlig hilsen
Mor til Elias, 7 måneder.


Annonce