Annonce

Annonce

Svar: Natteroderi - 5 mdr.


10. august 2005

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Sally

Umiddelbart synes jeg at jeres dagsrytme lyder god. Jeg synes dog at det ville være godt, hvis du kunne få ham til at spise lidt mere i løbet af dagen.

Du skriver at din dreng er knap 5 mdr gammel og sammenlagt får han ca 650 ml erstatning. Det synes jeg umiddelbart er i underkanten. Det ville derfor være godt, hvis han kunne spise lidt mere sen aften, altså kl 23, som I også forsøger. Men det kunne også være godt, hvis han fik en flaske efter at have spist sin risgrød, altså før han skulle sove til middag.

Jeg tror derfor I skal forsøge at få lidt mere mælk i ham og at det vil kunne ændre lidt på hans nattesøvn. Samtidig må jeg så også sige at jeg jo ikke kan se ham og derfor ikke vurdere, hvordan han trives. Nogle børn spiser jo ikke så meget og trives godt med det:o)

Den natlige uro kan skyldes flere ting. Det er oplagt at det bl.a. handler om tryghed, da du beskriver at han falder til ro, når han ligger hos jer. At han er glad for sin sut er rigtig godt. Prøv at trække en stofble igennem sutten. Det kan gøre at sutten bedre kan blive liggende ved munden, fordi bleen støtter sutten lidt og samtidig kan bleen også være med til at give lidt tryghed, fordi han mærker at han 'støder ind i noget'. Samme effekt kan I prøve at lave med dynen, ved ...


Annonce

... at svøbe ham lidt, så han fornemmer noget nær sig.

I skal dog også være opmærksomme på at han drømmer meget og i drømme godt kan både klynke, spytte sutten ud, lave suttebevægelser som er han sulten osv. Men han gør det i søvne. Derfor kan det nogle gange være en rigtig god idé bare at stryge ham lidt over håret eller vugge ham blidt, nu hvor han ligger i sin seng ved siden af (det lyder dejligt:o)), men ikke begynde at rumstere for meget rundt med ham, så han vågner mere op. Stille og roligt få ham til at sove videre.

På sigt er det uhensigtsmæssigt hvis han får sutten hver gang han klynker. Man taler om den vanebetingede afbrudte søvn, hvor børn netop vågner fordi de har fået den vane - når jeg taber sutten, så vågner jeg op i forventningen om at mor putter den i munden igen. Er han ked af det skal han naturligvis have sutten, men en gang imellem kan det måske være nok med en beroligende hånd, så han kan mærke og dufte at du er der.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Han er stadig så lille at han har brug for trygheden og det at I er omkring ham hele tiden. Tingene ændrer sig i takt med at han bliver ældre.

Det der ellers kan anbefales for jer og en dreng i hans alder er de mere faste rutiner for dagen og det er I allerede godt igang med. Fortsæt derfor roligt videre:o)

Held og lykke med ham.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex

Babynest

En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.

En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for alle dine råd og gode svar. Det er altid en utroligt stor hjælp at skrive til dig :-)

Tusind tak fra Camilla - mor til to.


Annonce