Annonce

Annonce

Brev:

Snart 8 måneder og ikke interesseret i mad


27. juni 2020

Alder:
7 mdr.

Snart 8 måneder og ikke interesseret i mad

Kære Helen

Tak for dine tidligere svar, de et værdsatte!

Denne gang drejer det sig om mad til lillesøster på snart 8 måneder.

Hun fik forstoppelse 5 måneder gammel, hvor hun udelukkede blev ammet. Vi har prøvet lactulose i samråd med lægen, men hun vil ikke have det og spytter det ud. Nu giver vi probiotika og det er lidt bedre med afføringen. Måske hver 2-3. dag, ind i mellem ok i konsistens og ind i mellem modellervoks-agtigt. Jeg har to gange prøvet at udelukke mælkeprodukter fra min egen kost i 14 dage og det har ingen effekt på hendes mave. Men som nævnt er maven nok lidt bedre end den har været - umiddelbart.

Vi startede stille op på mad ved 6 måneder. Hun var ikke særlig interesseret i skemad, men spiste da lidt. Hun var til gengæld ret interesseret i at smage på ting hun selv havde i hænderne og vi har ladet hende gøre dette meget, selvom hun reelt ikke fik ret meget ned i maven. (Frugt, grønt, æg, hjemmelavede kød/grøntsagsboller, grød klatkager, bananpandekager osv.) Vi har også tilbudt skemad hver dag, men interessen er faldet mere og mere. Og de sidste par uger har hun slet ikke været interesseret i ske mad - og nu vil hun heller ikke spise mere selv. Hun kan lige gnave lidt på et stykke agurk eller pærer, men ellers ikke.

Vi overvejer lidt om det kan være varmen, men på den anden side har hun aldrig været super interesseret. Vi overvejer også om det kan være for meget amning, der fylder maven for meget. Grundet varmen har hun haft fri adgang til brystet.

Hun var ligesom med maden interesseret i at drikke vand til at starte med, det vil hun heller ikke længere.

Hun sover stadig dårligt - ikke mere end en halv time ad gangen i dagtimerne, det gør hun som regel tre gange på en dag. Om natten vågner hun mange gange og bliver ammet for at komme videre i søvnen. ...


Annonce

... Hun bruger desværre ikke sut. I virkeligheden får hun nok lige i underkanten af søvn?

Vores rytme er nogenlunde sådan her;

6-7 vågner og tilbydes grød efter en halv time - hun spiser intet.
Ca 9 tilbydes amning, puttes og sover en halv time.
Ca 10 tilbydes lidt frugt, bær, frugtgrød eller lign. Sutter måske på et stykke frugt
Ca 12 tilbydes mos og grøntsager - spiser ikke
Ca 13 ammes og puttes sover en halv time
Ca 15 tilbydes en bananpandekage, frugt eller andet sammen med storesøster til eftermiddagsmad - var tidligere interesseret men ikke længere
Ca 17 ammes, puttes sover en halv time
Kl. 17.30 tilbydes lidt af vores aftensmad, grøntsagsmos, samt skåret grønt - var tidligere interesseret, men ikke længere.
Kl. 19 ammes og puttes. Forskelligt hvor hurtigt hun falder i søvn. Vågner mange gange til at starte med og bliver ammet. Jeg kan desværre ikke forlade soveværelset, da hun de første par timer vågner hver halve time, nogle gange efter kortere tid. Derefter kommer der som oftes nogle sammenhængende timer, men hun bliver stadig ammet hver 2-3 time, fordi hun sovet så dårligt. Hun spiser dog meget kort, så er i tvivl om hvor meget hun reelt får.
Fra omkring kl 4 ammes hun ofte.

Hvordan kommer vi videre med maden? Storesøster var super nem, spiste alt fra starten og i store mængder. I dag er hun 2,8 år og stadig nem med mad.
Så vi havde nok regnet med at det ville komme af sig selv.

Er der noget vi skal være opmærksomme på og er der noget hun bør undersøges for? Får hun nok næring gennem amning? Indtil nu har hun fulgt sin kurve fint, men hun bliver jo snart 8 måneder.

Vi har fået hende tjekket for stramt tungebånd siden hun hverken tager sut eller sutteflaske, men det har vi fået at vide hun ikke har.

Mange tak for din hjælp!

Hilsen
de bekymrede forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tak for dit gode svar sidst, som virkelig hjalp mig videre. Vi har valgt at beholde putteflasken lidt endnu :-)

Agnes mor


Annonce