Brev:
Amning til natten, er ikke hyggeligt mere

Kære Helen,
Tak for dit tidligere svar omkring rutiner, meget nyttigt. :)
Nu har jeg så et andet spørgsmål angående amning til natten. Det er blevet en kæmpe kamp og er slet ikke hyggeligt.
Der er flere problemer opstået ift. amningen.
1. Det er en kamp bare at få hende til at blive på. Hun vender og drejer sig både hvis jeg ligger eller sidder med hende i armene.
2. Når hun så skal begynde at arbejde for det, så gider hun ikke mere. Det gør så, at hun efterlader mælk tilbage og min produktion er daler stillet og roligt. Da efterspørgelsen ikke er der mere.
3. Derfor tror jeg heller ikke, at jeg har mælk nok mere.
4. Hele putningen bliver en øv-oplevelse for os alle.
Vi har de sidste aftener givet hende lidt ekstra på flaske, af det modermælk ...
... vi har i fryseren. Det drikker hun gerne.
Derudover havde vi en aften, hvor vi havde glemt at tage mælk op og gav hende ca. 150ml mme fra en lille brik-karton. Hun drak alt og faldet stille og roligt i søvn uden gråd, frustrationer eller andet.
Så nu står vi her, og ved ikke hvilken vej vi skal gå. Skal jeg blive med at tage kampen ift. amningen? (Hun ammes ca. 3 til 4 gange i løbet af dagen)
Hvis ikke, hvor meget skal vi så give hende på flaske og skal jeg pumpe ud til hende eller skal det være mme? - og hvis mme, hvad gør jeg så med mælkebaren for at der nok til i løbet af dagen?
Det blev flere spørgsmål i et, men egentlig vil bare gerne vide om vi skal blive ved med det vi gør eller sige tak til mælkebaren :)
De bedste hilsner
Mælkebaren og faren
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
Viden om børn:
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)
Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)
Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"







