Annonce

Annonce

Brev:

Skævt kranie - 10 ugers baby


9. august 2005

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Skævt kranie - 10 ugers baby

Hej Helen

Min datter på 10 uger har fået en skævhed i kraniet i højre side (hendes foretrukne). I de seneste ugers forsøg på at rette op på det, er hun nu også ved at blive flad på baghovedet!

Vi øver os i at lægge hende på maven, men synes det er svært at finde "gode tidspunkter" hvor hun ikke lige har spist eller er for træt/sulten. Har du nogle gode råd til hvordan vi får hende til at blive glad for at ligge på maven?

Jeg tænker at det også vil være en ide at have hende mere oppe/i hænderne hos os, men hvordan gør vi det lettest? Jeg er førstegangs mor, og kunne godt bruge nogle eksempler på hvordan man kan holde hende. Jeg synes nemlig at det pt. kræver begge hænder at holde hende - hun holder ikke hovedet selv endnu.

Vi har en baby-björn bæresele - hvor længe må jeg have hende i den (tid/gange på dagen)?

Vi har også en bæreslynge, men jeg har ikke rigtig fundet fidusen med ...


Annonce

... den. Jeg prøvede senest for 2-3 uger siden, og synes min datter lå ret elendigt/sammenpresset, men måske er det bare fordi jeg ikke har fundet teknikken endnu? Har du fif, modtager jeg dem gerne.

Kan det aflaste hovedet hvis hun har en hovedpude? Vi har en juniorpude, men jeg synes den virker lidt voldsom i størrelsen, og har endnu ikke brugt den. Hidtil har hun bare ligget med hovedet på en stofble.

Min datter er en stor pige (61 cm og 6,5 kg da hun var 9 uger), men er født knap tre uger før beregnet termin; Har det noget at sige i forhold til hvor god hun er til at løfte sit hoved/motorisk udvikling? Kan man forvente hun kan det samme som et barn der "er født til tiden" med andre ting?

I øvrigt tak til dig for gode svar og tak til alle de gæve kvinder der stiller gode spørgsmål som vidner om, at det ikke kun "er mig der har problemet/ikke kan finde ud af det".

Mange hilsner
MB

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce