Brev:
6 mdr og vil spise selv

Hej Helen
Tak for dit svar på mit sidste spørgsmål ang. G's nattesøvn og spiserytme. Jeg fulgte dit råd om at lade hende være, når hun vågnede om natten og pludrede, og efter et par nætter holdt hun faktisk op med det, og nu sover hun igennem fra ca. 22.45 til 5.30 👍
Der sker meget lige nu, udviklingen går stærkt, og de seneste par uger har det været som om hun har mistet interessen for skemad. Jeg fik dog den mistanke at det var skeen og ikke maden hun protesterede over, hun er nemlig ikke kræsen og spiser vellystent hvis jeg kommer lidt hvidløg eller diverse krydderier i, og hun spiser gerne forsk. slags kød og fisk. Til gengæld gider hun ikke spise fx færdigpakker med pasta kødsauce el. lign.
Nå men for at prøve min teori af, har jeg forsøgt følgende:
- givet hende egen ske at sidde med, mens jeg selv mader med ske
- skåret en ske ud af grøntsag, fx agurk, som jeg mader hende med
- madet hende med min finger
- givet hende pakker med tud fyldt med færdig eller hjemmelavet mos/grød, hvor hun holder om pakken, og jeg trykker. Er indholdet tyndt, kan hun selv suge det ude.
Det virker også, men højst et par dage, så vil ...
... hun selv have skeen og nægter at åbne munden, hvis jeg prøver at made hende. Hun vil til gengæld gerne drikke af kop, selvom jeg holder den, og hun har godt styr på det, og kan drikke slurke, ikke kun sippe til det.
Det, der virker lige nu, er at jeg koger grøntsager helt møre og kommer dem i hendes skål uden at mose dem. Så får hun lov til selv at tage et stykke op, og så tager jeg lidt af gang mellem mine fingre, tilbyder hende det, og så tager hun fat i min finger og putter den i munden. Hun er god til at tygge og spytter det ud, hvis det er for stort et stykke. Men hvis ikke hun får lov at sidde med skålen selv, får jeg ikke lov at made hende med min finger.
Og så veksler jeg ellers mellem at forsøge med ske, pakke etc. Og så får hun lov selv, men hendes motorik kan jo ikke helt følge med hendes trang til at gøre det selv, så hvis ikke jeg hjælper, er det jo begrænset hvor meget mad der rent faktisk ender i maven.
Har du andre kreative forslag? Er det en fase, eller skal vi bare acceptere, hun er en selvstændig ung dame, som bare vil selv, og så lade hende øve sig, til hun får styr på hånd til mund-koordinationen?
På forhånd tak,
Trine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Lus hos børn
Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:
1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.
2. Så kommer du en god portion balsam...
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)
Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.
Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.
Du hører nok fra mig igen
Knus fra mig









