Annonce

Annonce

Brev:

Falde i søvn i egen seng - 11 mdr.


2. maj 2020

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Falde i søvn i egen seng - 11 mdr.

Hej Helen

Vores datter på 11 måneder har i en meget lang periode på flere måneder døjet med mange opvågninger om natten. Hun bliver puttet omkring kl. 20.00. Hun har hidtil fået lov til at blive ammet i søvn, hvorefter jeg så ligger hende i egen seng. Hun vågner ofte i løbet af en time igen, og sådan kan det fortsætte mange gange i løbet af natten. Jeg har været tilbøjelig til, at amme hende flere gange om natten, da jeg følte det var den bedste måde at få hende til at falde til ro på.
Jeg har prøvet at indføre aftengrød en time før sengetid, men synes ikke det har haft en effekt på de mange opvågninger. Efter konsultation med min sundhedsplejerske bliver jeg rådet til at begynde at ligge hende i egen seng inden hun falder i søvn under amningen.

Vi er nu i gang med denne øvelse på fjerde dag. Jeg er meget frustreret og synes det er rigtig hårdt - hvorfor jeg bliver i tvivl om hvorvidt jeg gør det rigtige?

Min datter ammer og jeg ligger hende derefter fra mig i egen seng. Hun er lys vågen så snart jeg ligger hende fra mig, også selvom hun ved brystet var ved at falde i søvn. Hun bliver meget ulykkelig, og jeg føler det er en uendelig gråd, hvor det er tydeligt at hun vil have at jeg tager hende op til mig. Jeg har prøvet at være beslutsom og ikke tage hende op. Jeg stryger hende på mave og ryg og gentager flere gange at vi skal sove. Jeg forsøger også at nynne en godnat sang - det er dog som om at gråden bliver værre og værre. Hun spjætter og til tider låser sig helt faste i benene så jeg ikke kan ligge hende ned igen når hun rejser sig. ...


Annonce

... Det er rigtig hårdt at se på, da det er tydeligt at hun er ulykkelig og i protest.

Den første aften tog det 30 min med virkelig ulykkelig gråd. Til sidst overgiver hun sig og ligger sig til rette og falder i søvn.
Anden aften tog det 45 min med samme udfald som aftenen før.
Tredje aften tog det 20 min helt uden gråd, men hvor hun leget lidt med sin sengerand liggende. Hver gang hun rejste sig for at kigge på mig kærtegnede jeg hende og gentog at hun skulle sove. Hver gang jeg gentog dette lagde hun sig pænt. Hun overgav sig da hun havde fundet roen.
I dag på fjerde dagen er vi igen tilbage til ulykkelig gråd... jeg synes det er rigtig hårdt. Jeg er derfor kommet i tvivl ift om det vi gør er det rigtige?

Siden vi er startet på dette er jeg nødsaget til at pointere, at hun har sovet uden opvågninger fra hun bliver puttet kl 20 og frem til kl 00. Desuden sover hun igen til omkring kl 2-3 stykker og vågner hvor jeg tilbyder vand istedet for amning. Det tager hun fint imod og falder hurtigt i søvn igen. Jeg kan på opvågningerne se at det har en effekt på hendes sammenhængende søvn. Min datter har også været vant til at når hun har opvågningerne så tager vi hende op af sengen og trøster til hun er faldet i søvn igen. Det er vi stoppet med og trøster hende nu i søvn i egen seng.

Gør vi noget forkert? Vi er bange for at alt den gråd går ind og påvirker hende på en negativ måde. Det kan også være at det er hendes måde at protestere overfor den nye måde at blive puttet på. Jeg synes det er hårdt.

Med venlig hilsen
En meget frustreret mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop

Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex

Hjemmefødsel

Lang de fleste kvinder kan selv vælge, om de vil føde hjemme eller på sygehuset. Der er dog visse undtagelser - hvis du venter tvillinger, hvis dit barn vender forkert, eller hvis der er specielle komplikationer, så vil du blive frarådet at gennemføre en hjemmefødsel. Tal derfor altid med din jordemoder og læge om, hvad du godt kunne tænke dig.

Der kan være mange fordele ved at føde hjemme. Du har f.eks. din egen jordemoder, du er på hjemmebane - hun er på besøg, du er mere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce