Annonce

Annonce

Brev:

2 årig bliver bange for næsten alt


20. april 2020

Kategori:
Alder:
23 mdr.

2 årig bliver bange for næsten alt

Kære Helen,

Jeg er mor til en dejlig dreng, der næsten altid er glad og fuld fart på at udforske og opleve verden. For ca 2,5 mdr siden blev han pludselig bange for edderkopper og det er eskaleret. Han siger selv ordre ‘bange’ flere til mange gange om dagen. Fx bange for Lego rummand, bange for brandbil, hvis vi leger stopper han pludselig op i legen og siger bange bange bange. Og spørger med utryghed i stemmen ‘hvad er det’ hvis der er nye lyde.

Jeg fortæller ham hvad det er, fortæller at jeg passer på ham, krammer og holder om ham.

Han falder i søvn på 2 min som han altid har gjort men om aftenen vågner han pludselig en del gange hvor jeg går ind og giver ham vand, ligger ham ned igen og giver sutten. Han sover med sine bamser og bil, og når det bliver mørkt er jeg begyndt at tænde natlampen.

Om natten er han så begyndt at vågne 1-4 gange mellem 23.30 og 05. Hvilket gør, ...


Annonce

... at jeg ikke får så meget søvn. Han kalder på mig, siger igen bange bange og græder. Jeg går ind og finder sutten, prøver at ligge ham ned for at sove videre. Nogle gange lykkes det og andre gange må jeg tage ham med ind i min seng efter at have forsøgt 1/2 time på at få ham til at sove videre.

Så snart han kommer ind til mig sover han straks videre pg også længere end normalt.

Mine spørgsmål er;
Er det normalt at det kan stå på så længe?
Gør jeg det rigtige både om dagen og natten?
Skal jeg tage ham ind første gang han vågner uden at forsøge at få ham til at sove videre på eget værelse?
Bliver / kan det blive en dårlig vane?

Da jeg er alene med ham hele tiden, er jeg ved at være lidt tyndslidt over den manglende søvn og det gør ondt i hjertet at han er - eller siger han er bange hele tiden.

Jeg håber du kan hjælpe mig.

God solskinsmandag.

De bedste hilsner
L.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 22mdr. Hun er generelt en...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.

Mad har ingen interesse

Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce