Annonce

Annonce

Brev:

Vil gerne skifte anden modermælkserstatning


18. april 2020

Alder:
0 mdr.

Vil gerne skifte anden modermælkserstatning

Hej

Jeg har tvillinger som blev født i uge 27+ 4, deres termin er 31/3-2020. Jeg vil gerne høre din anbefaling for modermælkserstatning.

Mine børn får NaN Ha og det funger ok, men det giver den ret meget luft i maven, mavekneb og forstoppelse, som de tager movicol for. Jeg har prøvet med NAN Sensilac som har hjulpet med de førnævnte problemer, men desværre har de har tabt sig og har ikke ret meget egengi.

Min søn er den som spiser mindst af de to. De får også begge lactocare med d-dråber tilsat mælkesyrebakterier i mavekneb.

Jeg håber du kan hjælpe med hvilken modermælkserstatning som kan hjælpe med maven.

Med venlig hilsen
Randi

Læs Helens svar »


Annonce


Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Modermælkserstatning

Modermælkserstatning gives til børn, der ikke ammes eller tilbydes udmalket modermælk - og modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Modermælkserstatning er sammensat, så det ligner modermælken mest muligt, og børn udvikler sig og trives rigtig godt på modermælkserstatning.

Modermælkserstatninger har et højere indhold af protein, mineraler og vitaminer, end man ser i modermælk. Det skyldes, at barnet ikke kan optage næringstofferne helt på samme måde. Modermælkserstatning...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce