Annonce

Annonce

Brev:

Har mistet lysten til skemad


6. april 2020

Alder:
6 mdr.

Har mistet lysten til skemad

Hej Helen.

Først vil jeg sige tak for dit svar til mine to seneste opslag ang. hhv. manglende pludren og søvn. Mit spørgsmål i dette brev kommer lidt i forlængelse af de to foregående breve.

Vi har været ved ørelæge idag, og min datter har væske på det ene øre. Jeg spurgte ørelægen om det kunne være grund til hendes manglende pludren, men hans svar var, at det kunne han ikke sige noget om.

Derfor vil jeg først starte med at spørge dig, om du mener, at det kan være årsagen? Du spurgte i dit svar, om hun tidligere har pludret, og ja det har hun. Da hun var lige omkring 3,5-4 mdr. nærmest sang hun meget. Hun har dog kun meget sjælendt grint med lyd. Du spurgte også om hun reagerer på lyde, og ja det gør hun også.

Så er jeg kommet til at tænke på, om væske i øret også kan påvirke hendes lyst til at spise? Jeg har den sidste tid skulle kæmpe meget for at få hende til at spise. Jeg har, siden dit svar på mit sidste brev om søvn, forsøgt at køre efter din plan, således at hun får 3 måltider og et mellemmåltid, og det har hjulpet lidt på søvnen om natten, som var hovedemnet sidst, men jeg skal kæmpe ret meget for at få hende til at spise maden.

Hun har tidligere gerne ville spise grød og mos, men nu åbner hun ikke munden når skeen kommer. Jeg kan snyde hende lidt, ved at give hende en ske selv, og når den er på vej i munden så kan jeg liste en skefuld mos/grød ind. Hun kan også få lidt mad på skeen hun selv sidder med, og så vil hun også gerne komme den i munden.

Jeg synes, at jeg har prøvet alt, men hver gang der er noget der virker, ...


Annonce

... så virker det kun et par gange, og så lukker hun i igen. Hun får lov til at spise selv, alt det hun kan, og hun får lov til at sidde og rode rundt i grøden/mosen med fingrene.

Jeg prøver forskellige slags grød og mos, men hun synes ikke at det er specielt spændende. Hun vil gerne smage på alt, og hun har aldrig spyttet noget ud, men det er som om at maden keder hende meget hurtigt.

Jeg sørger altid for at give hende forskellige ting hun kan sidde med selv, som f.eks. Agurk, broccoli, bondebrød, bananpandekage osv., og det gør hun også gerne, men det er begrænset hvor meget der reelt kommer ned i maven på den måde.

Igår gav jeg banan/mango mos jeg havde blendet til eftermiddags mellemmåltid, og det var en succes, og første gang hun har åbnet munden og søgt skeen, men jeg vil jo helst ikke give hende banan/mango mos dagen lang.. :/ men det viste da i hvert fald at hun jo godt kan spise skemad hvis hun gider..

Jeg ved ikke hvordan jeg skal gribe hendes manglende lyst til mad an? Skal jeg bare tilbyde mad, men acceptere hendes afvisning, og håbe at det bliver bedre? Eller skal jeg fortsætte med at kæmpe?

Og hvis jeg skal acceptere, og lade hende tage det i eget tempo, skal jeg så skrue op for amningerne igen? Her følger jeg også din plan, så jeg nu ammer morgen, inden hver lur (2-3 om dagen) og inden putning til nat. Om natten ammer jeg for det meste stadig 3 gange. (Ca. Hver 3. Time fra 19-06)

Har du i øvrigt nogle gode råd til et barn med væske på øret, andet end at hæve hovedgærdet, som jeg har gjort. :)

Med venlig hilsen
N

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)

Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!


Annonce