Brev:
Søvn og rytme - 11 mdr.

Kære Helen
Jeg skriver til dig, da jeg simpelthen må give op med dagsrytme og søvn nu efter et år med Viggo. Men storebror (5 år) kunne vi nemt lave en dagsrytme og han sov igennem fra han var 11 måneder uden mælk og til kl. 07.00 (idag kl. 10)
Jeg ved at alle børn er forskellige.
Viggo vågner typisk mellem 05.25 og 05.45 så laver han nummer 2. - Herefter forsøger vi at få ham til at sove igen - uden held.
Vi står op 06.00 hvor vi spiser morgenmad - havregrød.
Herefter laver han typisk stor ble nummer to. Så bliver han skiftet og så leger vi og læser bøger.
Han bliver hurtigt meget træt igen. igår var han helt vildt træt kl. 08.30 idag var han det kl 07.00 andre gange kan vi trække den til kl. 09.00.
Ved denne lur sover han 1-2,5 time.
Han får efter lur et mellemmåltid og kommer enten ud at lege eller leger inde. Så får han frokost omkring 11.30. inden lur nummer to.
Han bliver puttet igennem alt imellem 11.30 og 13.00 - alt efter hvordan formiddagen er gået.
Lur nummer to ...
... varer mellem 45 min og 2 timer.
Han får efter lur et mellemmåltid og kommer enten ud at lege eller leger inde.
mellem 17 og 17.30 spiser vi aftensmad og kl. 18 ish er han virkelig træt. hvis vi kan nå det inden han er for træt, for han et bad. Ellers kommer kommer han i nattøjet, får børstet tænder og i seng med 240 ml. mme.
Nu går natten så igang. Hvis alt går godt - sover han til 05.25 uden at vågne.
Men det er kun sket få gange.
I nat måtte jeg give ham en flask 01.30 får at få ham til ro igen og sov til 05.25.
Igår nat fik han en flaske 04.30 og sov til 05.30. Her havde han være vågen første gang 02.30 og fik en sut. Siden der sov han let.
Jeg har forsøgt med et stramt program / rytme sammen med min sundhedplejerske da han var yngre - men dette kunne han absolut ikke holde - da han sover som vinden blæser. Han har stor afføring 5-7 gange om dagen og har altid haft det. Han spiser meget i løbet af en dag.
Vi er virkelig i vildrede og trætte og håber du kan hjælpe os.
M.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Tidlig født
Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.
Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.
Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.
Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.
Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.
Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder





