Brev:
Er begyndt at vågne igen hver 2. time

Hej Helen
Nu skriver jeg igen, og igen om søvn :)
Min datter, som bliver 6 mdr. i morgen, var endelig, som jeg også skrev i mit sidste brev om søvn, begyndt at sove godt om natten, med kun ca. 2 amninger. Lykken var kort, for lige efter sidste brev så ændrede hun rytmen igen, og nu vågner hun hver 2. Time igen, hele natten igennem.
Først troede jeg, at det skyldes tænder, da hendes to fortænder i undermunden er på vej - den ene er brudt igennem, og den anden er på vej, men nu har det stået på i 1,5 uge - kan det være tænder så længe?
Hun sover i egen tremmeseng, på eget værelse, og har gjort det i 3 uger nu. Det går rigtig fint, og har ikke været et problem på noget tidspunkt. Jeg har lagt en bog ind under hovedenden så hun ligger lidt højere med hovedet.
Vi startede på grød da hun var 4 mdr. og er nu på 2 måltider om dagen. Måltid 1 efter første lur, eller inden 2. Lur - ofte ved 10-11 tiden. Måltid 2 kl. 17-17.30 tiden.
Nogle dage spiser hun godt, andre dage spiser hun næsten ikke noget. Det er meget op og ned. Hun vil allerhelst ...
... sidde med maden selv, og det kan derfor være lidt svært at få skemad i hende, hvilket er grunden til, at jeg ikke giver 3 måltider. Det gjorde jeg en periode, men da synes jeg, at hun mistede endnu mere interesse for maden, så jeg skar morgen måltidet væk igen.
Vores dag ser ca. således ud: (+- en times forskydning)
06.00 - vågner og jeg tager hende ind i sengen og ammer og putter og hygger og står op ca. 6.45.
8.00 - ammes og puttes til lur.
10.30 - tilbydes grød med frugtmos
11.30 - ammes og puttes til lur
13.30 - ammes
15.30 - ammes og tager powernap i mine arme
17.00 - aftensmad bestående af mos og hapsere af alt muligt blandet.
17.30 - hygger og putter i stuen, og her ammer jeg hende alt det hun vil inden vi går i seng.
18.30 - natklar, (nattøj, tandbørstning, kropstryk, zoneterapi osv.) ammes og flaske og puttes til nat kl. 19-19.30.
Herefter vågner hun hver 2. Time og skal ammes for at sove videre.
Skal jeg gøre noget for at komme tilbage til søvnstræk på 3-4 timer eller er det bare noget tiden vil ændre på igen?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Passiv rygning og børn
Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.
Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.
Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika





