Brev:
Er begyndt at vågne igen hver 2. time

Hej Helen
Nu skriver jeg igen, og igen om søvn :)
Min datter, som bliver 6 mdr. i morgen, var endelig, som jeg også skrev i mit sidste brev om søvn, begyndt at sove godt om natten, med kun ca. 2 amninger. Lykken var kort, for lige efter sidste brev så ændrede hun rytmen igen, og nu vågner hun hver 2. Time igen, hele natten igennem.
Først troede jeg, at det skyldes tænder, da hendes to fortænder i undermunden er på vej - den ene er brudt igennem, og den anden er på vej, men nu har det stået på i 1,5 uge - kan det være tænder så længe?
Hun sover i egen tremmeseng, på eget værelse, og har gjort det i 3 uger nu. Det går rigtig fint, og har ikke været et problem på noget tidspunkt. Jeg har lagt en bog ind under hovedenden så hun ligger lidt højere med hovedet.
Vi startede på grød da hun var 4 mdr. og er nu på 2 måltider om dagen. Måltid 1 efter første lur, eller inden 2. Lur - ofte ved 10-11 tiden. Måltid 2 kl. 17-17.30 tiden.
Nogle dage spiser hun godt, andre dage spiser hun næsten ikke noget. Det er meget op og ned. Hun vil allerhelst ...
... sidde med maden selv, og det kan derfor være lidt svært at få skemad i hende, hvilket er grunden til, at jeg ikke giver 3 måltider. Det gjorde jeg en periode, men da synes jeg, at hun mistede endnu mere interesse for maden, så jeg skar morgen måltidet væk igen.
Vores dag ser ca. således ud: (+- en times forskydning)
06.00 - vågner og jeg tager hende ind i sengen og ammer og putter og hygger og står op ca. 6.45.
8.00 - ammes og puttes til lur.
10.30 - tilbydes grød med frugtmos
11.30 - ammes og puttes til lur
13.30 - ammes
15.30 - ammes og tager powernap i mine arme
17.00 - aftensmad bestående af mos og hapsere af alt muligt blandet.
17.30 - hygger og putter i stuen, og her ammer jeg hende alt det hun vil inden vi går i seng.
18.30 - natklar, (nattøj, tandbørstning, kropstryk, zoneterapi osv.) ammes og flaske og puttes til nat kl. 19-19.30.
Herefter vågner hun hver 2. Time og skal ammes for at sove videre.
Skal jeg gøre noget for at komme tilbage til søvnstræk på 3-4 timer eller er det bare noget tiden vil ændre på igen?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
Viden om børn:
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







