Annonce

Annonce

Brev:

Mad + afvænning af flaske


30. marts 2020

Alder:
9 mdr.

Mad + afvænning af flaske

Kære Helen

Min datter er nu 9 1/2 måned og er generelt utrolig glad og altid gang i den. Jeg er dog ret usikker på hvor vi står i forhold til anbefalinger i forbindelse med mad og flaske.
Jeg ammede herinde til hun var 4 mmdr og gik over til flaske pga medicin jeg skulle tage. Det gik meget let. Men hun har været vant til at få flaske til hver lur (3 om dagen stadigvæk) og et par flasker om natten.

Den sidste halvanden måned er hun begyndt at vågne meget mere om natten og er mere ked af det når hun vågner. Her ender vi altid med at give hende flaske for at hun kan falde i søvn og ofte virker hun ret sulten. Hun kan godt spise 100ml kl 22, og så 100 ml to gange mere om natten. Det er vel lidt meget at indtage om natten? Tidligere kunne hun sove 4 timer i streg uden mælk men nu vågner hun ofte hver 2-3 time om natten og er ked af det og muligvis sulten. Jeg synes det er svært hvordan vi skal gøre med dette da vi også har brug for søvn.

Mht fast føde gik vi i gang med grød da hun var knap 6 måneder. Det er gået meget frem og tilbage og generelt vil hun helst alt selv, hvilket betyder at ikke meget kommer ind. Nu går det sådan at hun ofte spiser en fin omgang havregrød om morgenen og lægges til formiddagslur uden flaske. Så får hun lidt frugt efter lur (ofte bare noget hun kører ind og ud af mund og sutter på).

Til frokost har jeg prøvet meget forskelligt; bondebrød med leverpostej og grøntsagsmos, torskerogn, ...


Annonce

... fiskefrikadeller m remoulade, kødboller, broccolimos osv. Og ofte vil hun slet ikke lade mig give hende noget men vil selv. Det resulterer i at hun smager lidt på det hun får ind og sidder mest og moser maden i hænderne. Så er hun derfor ofte sulten til eftermiddagslur hvor hun kan drikke en flaske m 100-130 ml.

Til aftensmad går det nogen gange sådan at hun vil spise det vi spiser hvis hun kan lide det, men igen virker hun ikke så optaget af at tygge/spise. Hun vil gerne putte alt mad i munden, men ofte ryger det ud igen eller gemmes i munden. Og så giver jeg hende tit aftengrød inden sengetid for igen at mindske mælkenængden.

Jeg synes det er frustrerende at hun ikke spiser mere “normal” mad og er generelt usikker på om hun får nok næring ind fra andet end mælk. Hun tager fint på og er som sagt i god udvikling. Men hvad burde vi gøre i denne situation?

Så har jeg et sidste spørgsmål: min datter har altid krudt i... og tumler rundt på gulvet eller på os. Selv når hun er rigtig træt kan hun ikke bare ligge op ad os og slappe af. Hun gider heller ikke rigtigt kys og kram osv men vil ligesom bare “ud og se verden”.

Burde det bekymre mig at hun ikke har et større behov for fysisk nærhed med os som forældre, eller er det naturligt at det måske kan komme senere. Hun har aldrig været en baby der havde brug for at sove tæt på os eller blive båret i vikle osv. Så måske det bare er hendes natur.

De bedste hilsener herfra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2025 | Opdragelse | 11 mdr.

Opdragelse - hvornår?

Hej Helen Min søn er netop blevet 11 måneder og min mand og jeg er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Sproglig udvikling - pege og sige ord

Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce