Annonce

Annonce

Brev:

Spørgsmål om letmælk, vågentid, amning m.m.


30. marts 2020

Alder:
8 mdr.

Spørgsmål om letmælk, vågentid, amning m.m.

Hej Helen

Jeg har et par små spørgsmål, som jeg håber, at du vil hjælpe med :-)

1.
Jeg laver havregrød til lillepigen, må det være på letmælk, så os voksne også kan spise med - vi gider ikke kun spise med vand. Så vil lave halv letmælk og halv vand - er det ok?

Dagslurene går egentlig helt ok - men vi har stadig 3 dagslure og hvis hun vågner for tidligt til at kunne være oppe til natten, så har vi 4 dagslure, da hun jo kun sover 8 timer om natten. Hun har altid sovet omkring de 8/9 timer om natten.

Jeg lægger hende stadig om dagen efter 2 timers vågentid i barnevognen og synes, at det går helt fint - hun er utilfreds i 5-10 min. Vi er begyndt at gå med kalechen nede de første 5 min, det virker som om hun gerne lige vil følge med og så sover hun.

Om morgenen virker det til, at vi kan lægge hende med et større mellemrum, altså 2 1/2 time , måske 3 eller mere.
Men som dagen går, bliver hun mere pylret - et klart a-menneske.

2.
Nå men kan du give et bud på, hvor længe vågentid babyer kan have. Hun er lige nu 8 mdr og 3 uger (og 7 mdr og 1 uge korrigeret). Men hvad er vågentid i denne periode og kommende periode?

Jeg håber, at når hun begynder at sove mindre om dagen, at hun så føjer nogle timer på om natten - det må vel være forventeligt?

De fleste andre babyer sover mere end 8 timer om natten - hvor normalt er det med en baby, der altid kun har sovet 8/9 timer om natten?

3.
I hvilken alder kan jeg begynde at tænke på, at hun skal i seng uden at ammes først? Lige nu er det jo sådan, at hun finder roen, men hvornår begynder de selv at finde den?

- ...


Annonce

... ligeledes om natten?

4. Vi skrev om natten sidst. Jeg går kun ind hos hende, når hun har kaldt flere gange - jeg er meget obs på, om der kommer en lyd og hun selv kan sove videre. Det er sjældent.

Hun vågner ret tit 4/5 gange fra jeg har lagt hende og jeg er nødt til at tage hende op og amme. Jeg vil jo gerne, at hun sov med færre opvågninger eller kunne trøstes med en hånd - dette kan ikke lade sig af gøre nu.

Jeg giver hende mad mellem hver lur - du skrev, at indtaget måske skulle øges, men jeg giver hende al den mad, hun vil indtil hun selv siger stop. Det går bedre med amningen om dagen, tror bare hun er blevet ældre og mere sulten, så jeg kan godt få lidt mælk i hende ml hver lur, men kun et par minutters amning.

5. Når de fylder 1 år, kan man så helt udfase amningen uden at skulle erstatte med flaske? Så skal man blot sørge for, at de drikker mælk, er det korrekt?

6. Jeg synes, at det er svært med maden - nok sværere end lillepigen :-) Jeg prøver at give mos med mere bid i og bondebrød, men det er vel stadig sådan, at mos skal fylde rigtig meget i denne alder ik?

Du skriver, at man kan give en 1/2 bolle, er det så f.eks. en krydrebolle? Det skal jo være uden kerner og det har mange boller ikke og jeg bager ikke selv. Det giver jo bare ikke meget næring.

Men synes overgangen er svær. Hun elsker selv at sidde med maden, men al det hun selv sidder med, er jo mest noget, som undersøges og smages på - uden at det altid bliver spist. Deraf den megen mos - ved bare ikke om jeg rykker for langsomt over til alm. mad.

På forhånd tak for tanker og svar :-)
Hilsen M

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg bliver nødt til at skrive igen, for at fortælle, hvor glad jeg er for at du har den her hjemmeside!

Det er så fantastisk at have et sted, hvor der er en faglig person, men også utroligt omsorgsfuld, som gider at høre og svare på alle de bekymringer og tanker man har som mor. :-D

Kærlig hilsen
Camilla, snart mor til to


Annonce