Annonce

Annonce

Brev:

Seperationsangst 6,5 måneder?


22. marts 2020

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Seperationsangst 6,5 måneder?

Kære Helen

Tak for dit svar, du sendte mig sidst!

Jeg har nu endnu et spørgsmål, hvortil jeg meget gerne vil have din kyndige vejledning.

Min søn er nu 6,5 måneder gammel, og her på det sidste har han ændret adfærd. I start marts gik hans far på barsel med ham, og det er så meningen, at jeg skal skrive speciale herhjemme imens, men også være sammen med dem i det omfang, det er muligt. Det betyder jo, at jeg er mindre sammen med min søn, end det hidtil har været tilfældet. Da faderen gik på arbejde, kom han hjem omkring kl. 17, hvor vores søn blev lagt kl 19, men han har altid været meget på over for vores søn, når han har været hjemme (også i weekenderne), så de har et rigtigt godt bånd.

Jeg synes dog vores søn generelt er blevet meeeget ...


Annonce

... klynkende og mere grædende end hidtil. Han græder, når vi vil give ham en ren ble, han græder og skriger, når vi giver ham tøj på, han græder når han ikke kan lide den mad, vi laver til ham. Men derudover så når faderen er alene med ham, græder han hver gang, han lægger ham ned, selvom han er lige ved siden af. Jeg synes ikke, der på samme måde er gråd, når jeg gør det, når jeg er alene med ham, men jeg kan godt se, at han er mere klynkende end førhen. Han vil egentlig bare helst bæres rundt hele tiden og helst sådan, at vi begge er der - en der bærer og en han kan se på.

Kan det skyldes forandringer i vores hverdag, eller at han har et særligt stort behov for far i øjeblikket? Eller er der tale om en form for tidlig seperationsangst?

Bedste hilsner
M

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Selvom jeg kun har sendt dig to spørgsmål, så kan jeg allerede mærke glæden og roen ved at jeg kan skrive til dig.

Tusind tak!
Hilsen mor til dreng på 7 måneder


Annonce