Brev:
Vores dreng

Min dreng er snart 19 mdr. og totalt klæber-agtig i denne tid.
Han kan dårligt gå fra det ene værelse til det anden uden at vi skal gå med ham. Lege selv? Niksen, han henter os og trækker os ned på gulvet. Hvor han førhen kunne lege lidt selv skal vi nu HELE tiden være med. Og siger vi nej bliver han ked af det og nogen gange irriteret (selvfølgelig). Så selvom det er dødhyggeligt at sidde 2 granvoksne forældre klemt sammen med ham i hans lille telt og drikke kaffe af hans plastik-stel, så skal der jo laves mad osv. så vi bliver nødt til at sige nej ind i mellem - og har selvfølgelig dårlig samvittighed over det.
Vi har lige haft 3 dejlige ugers ferie sammen med mange oplevelser (har ikke indtrykket af, at det har været for meget for ham), ...
... men han er absolut ikke blevet træt af os :-D
Kender du til dette her med at ungerne ikke rigtig kan foretage sig noget alene? Bør vi have dårlig samvittighed over at sige nej til ham - jeg mener - er det en vigtig fase i hans liv vi så ikke vil støtte ham i. Han bør vel også lære, at vi ikke altid kan smide hvad vi har i hænderne og komme springende.
(Måske vil du grine lidt af sidste afsnit, men vi har ingen andre børn og vil jo helst ikke gøre noget som er "forkert") :-D
Måske er han ved at få en hjørnetand så kan det være på grund af ubehag han opfører sig sådan. Han kan mærke noget er forkert og han kan jo ikke rigtig sige hvad det er...? Så i stedet for har han brug for os ved siden af sig hele tiden.
Håber du har et godt råd!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




