Brev:
Døgnrytme 7 mdr

Hej Helen.
Det er gået rigtig godt med døgnrytmen siden vi fik en god plan af dig sidst vi skrev. Jeg vil nu høre dig, hvornår og hvordan denne skal ændres?
Han er nu 7 mdr, men ammer stadig ca 6 gange i døgnet og han får tre lure. Han er begyndt at nægte amning af og til, og tænker det måske kan være fordi han skal ammes mindre? Hans nætter er blevet meget urolige, med gråd ca hver anden time. Jeg kan normalt hurtigt trøste ham og få ham videre i søvnen, men er lidt bekymret for om det er okay han blir ked så mange gange?
Vores døgnrytme nu:
Vågner ca kl 7
Får grød og vand
Puttes efter 2-2,5 time, ammes inden
Får ...
... grønsagsmos og vand
Puttes igen efter 2-2,5 time, ammes inden
For grød med frugtmos og vand
Puttes efter 2-2,5 time, ammes inden
Får mos med kød el fisk til aften
Puttes efter 2-2,5 time og ammes inden(normalt ca kl 20)
Vågner ved 01-tiden og ammes
Vågner ved 5-6 tiden og ammes
Lurene er meget forskellige fra dag til dag. Men normalt er en af de tre lurer ca 1,5 time, og de andre to mellem 30-45 min.
Men nogle dage er to lurer en time ca. og den sidste 30 min. Ingen system:)
Håber du kan hjælpe os med et overblik over hvordan døgnrytmen bør være for ham i denne alder? Også mht amning.
Glæder os til at høre fra dig:)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
Kravlegård - køb af kravlegård
Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.
En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.
I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!
Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)
Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.




