Brev:
Mad og bedre søvn

Kære Helen
Mange tak for dit svar omkring vores lille dreng og for din omsorg og sympati i forhold til vores situation.
Vi har nu haft mulighed for at prøve putteritualet af og kombineret med vores egne tilføjelser, så lykkedes det nu at putte Leander uden problemer næsten hver aften. Vi har simpelthen accepteret, t han bare falder bedst til ro, når vi går en tur med ham i barnevognen, så det gør vi nu hver gang han skal sove. Det må være løsningen for nu, og så må vi se om vi kan ændre det senere.
Han har dog stadig mange opvågninger i læbet af natten. Det er rart at kunne forklare det med motorisk uro, som du var inde på i dit svar. Det gør det lidt nemmere at være i. Vi har fundet en juniordyne frem til ham, har afprøvet med voksiposen i sengen, men den myrer han sig desværre ud af efter nogle timer, så nu afprøver vi en almindelig sovepose med tanke på ar ville forsøge med en tyngdepose. Vi kan nemlig fornemme, at han sover bedst, når han ikke kan flavre for meget omkring.
Vi vil rigtig gerne have dit input til vores daglige madrytme. Leander vågner nemlig fortsat tre gange i løbet af natten og vil have flaske. Vi har på fornemmelsen, at det sommetider handler om tryghed, fordi han ikke drikker så meget, men andre gange drikker han næsten det hele, så han er svær at blive klog på. Hver gang han vågner tilbyder vi det samme. Først shh-lyd, så han hører os, en hånd på brystet, dernæst sut og bamse - og så sover han som regel videre. Bortset fra de to tidspunkter om natten, hvor han vil have flasken og skriger som en vanvittig af sine lungers fulde kræft, så han helt raller, hvis vi ikke bringer ham den hurtigt nok - og det gør vi sjældent fordi vi jo prøver det andet først og så prøver at tilbyde vand - hvad bilder vi os også ind, synes han at tænke :)
Her er vores rytme nu, men vi er ved at køre ...
... ind i dagpleje, så snart overtager hun i hvert fald frokosten og så om et par uger også formiddag og muligvis eftermiddag. Han spiser som regel gode, store portioner med undtagelse af morgen- og aftengrød, hvor jeg ikke kan finde ud af om det er fordi et andet måltid ligger tæt på eller om han ikke er en fan af grød.
Kl 6: Vågner glad og forsøger at kravle ud af sengen og over til mor
Kl 7: Havregrød med frugtmos, vand af kop
Kl 8/8:30: Gåtur og puttes til morgenlur, ca 1 1/2 time som regel
Kl 10: Vågner og vi leger - eller tager i dagpleje
Kl 11: Rugbrød med leverpostej, smøreost eller lign., fiskefrikadelle, laks eller rejer, vand af kop
Kl 12:30: Flaske, spiser ca 70-100 ml
Kl 13: Gåtur og puttes til lur, ca 1 time
Kl 14: Vågner, lidt nærhed og så henter vi storebror
Kl 15: 1/2 bolle med smør og grøntsagsmos, vand af kop
Kl 17: Sommetider gåtur og sen powenap, 30 min
Kl. 17:30: Aftensmad, som vores evt suppleret med rugbrød eller kødbolle, and af kop
Kl. 18:30: Bad og massage
Kl 19: Lun aftengrød med frugtmos
Kl 19:30: Gåtur og puttes til natten
Kl. 21-22: Flaske, spiser ca 50-100 ml
Kl 00-01: Flaske, spiser ca 100-130 ml men sommetider kun 30-50 ml
Kl 03:30-04:30: Flaske, spiser ca 120-150 ml
Vi kunne rigtig godt tænke os, at flaskerne efter putning hed kl 23 og 04, for så kunne far give flaske inden han går i seng og jeg kan give den tidlig morgen. Vi har prøvet at tilbyde flasken efter aftengrøden og i stedet for aftengrøden, men det gør ingen forskel for nattens forløb.
Kan du hjælpe os lidt på vej til at få lidt mindre mad i ham om natten? Hvis det er tryghed, han har brug for, hvad kan vi så gøre, som vi ikke allerede gør, når han skriger så utrøsteligt?
Vi glæder os til at høre fra dig igen. Du er en fantastisk støtte for vores lille familie.
Med venlig hilsen
Den trætte mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
Viden om børn:
Amning
Sundhedsstyrelsen anbefaler at børn ammes sålænge som muligt. Helst fuldt ud til de er 6 måneder gamle og delvist frem til 12 måneders alderen eller længere, hvis mor og barn ønsker det.
Brystmælk er nøje afstemt til barnets forskellige behov og modermælk indeholder vigtige antistoffer, som beskytter det lille barn mod infektioner. Det tager tid at etablere en amning, for de fleste tager det ca. tre uger, men der kan gå op til 6 uger før mælkemængden har afstemt sig efter barnets...
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.









