Brev:
Stoppe amning

Hej Helen,
Jeg har brug for din hjælp, som i KÆMPE hjælp. Min søn på 16mdr, bliver stadig ammet i dag. Han bliver ammet 2 gange om dagen og vågner 3 gange om gange om natten og bliver ammet. Mor her er træt! Jeg vil rigtig gerne stoppe amning men har INGEN ide om hvordan jeg skal gribe det an.
Han falder kun i søvn mens jeg ammer ham(i vuggestuen bliver han lagt i barnevogn og sover, dog med kamp). Når han vågner om natten kan han, kun falde i søvn igen når jeg ammer ham.
Far har prøvet at putte ham nogen gange men uden held, han ...
... græder meget og skubber ham væk. Far har altid arbejdet aften, så han har aldrig haft mulighed for putning, men nu er det slut, så vi tænker at han skal træde ind. Vi sammensover, og det er egentlig fint, medmindre du synes han skal i egen seng for, at lette “processen”
Min søn bruger ikke sut eller sutteflaske, det er kun amning.
Håber du kan hjælpe os med at lægge en plan til hvordan vi/far putter ham og hvordan vi får ham til at falde i søvn igen når han vågner om natten.
Jeg ønsker at amning stopper hurtigst muligt.
Tusind tak for dig
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
Viden om børn:
Undertøj til børn
Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.
I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...
Kravlegård - køb af kravlegård
Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.
En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.
I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




