Brev:
Stoppe amning

Hej Helen,
Jeg har brug for din hjælp, som i KÆMPE hjælp. Min søn på 16mdr, bliver stadig ammet i dag. Han bliver ammet 2 gange om dagen og vågner 3 gange om gange om natten og bliver ammet. Mor her er træt! Jeg vil rigtig gerne stoppe amning men har INGEN ide om hvordan jeg skal gribe det an.
Han falder kun i søvn mens jeg ammer ham(i vuggestuen bliver han lagt i barnevogn og sover, dog med kamp). Når han vågner om natten kan han, kun falde i søvn igen når jeg ammer ham.
Far har prøvet at putte ham nogen gange men uden held, han ...
... græder meget og skubber ham væk. Far har altid arbejdet aften, så han har aldrig haft mulighed for putning, men nu er det slut, så vi tænker at han skal træde ind. Vi sammensover, og det er egentlig fint, medmindre du synes han skal i egen seng for, at lette “processen”
Min søn bruger ikke sut eller sutteflaske, det er kun amning.
Håber du kan hjælpe os med at lægge en plan til hvordan vi/far putter ham og hvordan vi får ham til at falde i søvn igen når han vågner om natten.
Jeg ønsker at amning stopper hurtigst muligt.
Tusind tak for dig
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
Viden om børn:
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)
Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.
Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.
Du hører nok fra mig igen
Knus fra mig




