Brev:
Stoppe amning

Hej Helen,
Jeg har brug for din hjælp, som i KÆMPE hjælp. Min søn på 16mdr, bliver stadig ammet i dag. Han bliver ammet 2 gange om dagen og vågner 3 gange om gange om natten og bliver ammet. Mor her er træt! Jeg vil rigtig gerne stoppe amning men har INGEN ide om hvordan jeg skal gribe det an.
Han falder kun i søvn mens jeg ammer ham(i vuggestuen bliver han lagt i barnevogn og sover, dog med kamp). Når han vågner om natten kan han, kun falde i søvn igen når jeg ammer ham.
Far har prøvet at putte ham nogen gange men uden held, han ...
... græder meget og skubber ham væk. Far har altid arbejdet aften, så han har aldrig haft mulighed for putning, men nu er det slut, så vi tænker at han skal træde ind. Vi sammensover, og det er egentlig fint, medmindre du synes han skal i egen seng for, at lette “processen”
Min søn bruger ikke sut eller sutteflaske, det er kun amning.
Håber du kan hjælpe os med at lægge en plan til hvordan vi/far putter ham og hvordan vi får ham til at falde i søvn igen når han vågner om natten.
Jeg ønsker at amning stopper hurtigst muligt.
Tusind tak for dig
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...
Viden om børn:
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt
Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.
Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.
Som grundudstyr til en nyfødt kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





