Annonce

Annonce

Brev:

7 måneder og dagsrytme


10. september 2019

Alder:
7 mdr.

7 måneder og dagsrytme

Hej Helen

Så får du endnu et spørgsmål fra mig, dog er vores søn nu 7 måneder gammel og han trives.

Min egen sundhedsplejerske mener han er overvægtig, han er 70cm lang og 9,1kg, men han har ingen "folder" eller synes stor, så jeg vælger dog at ignorere det :)

Nå, men sagen er den at han er en rigtig glad dreng og tager dine råd rigtig godt til sig.

Han er begyndt at være rigtig urolig om natten, vågner 2-3 gange selvom han i en lang periode kun har vågnet en gang.

Min sp mener vi skal fjerne hans nat flaske nu her (han starter i dagpleje 1.november som 9 måneder)

Han spiser rigtig godt og er meget motorisk fremme med kroppen og mundmotoriken.

Hans daglige rytme ser således ud

Vågner kl 6.30 - ligger og leger lidt med sin hans bamse og vågner lidt

Kl 7: havregrød / øllebrød med frugt mos som topping + en skive appelsin / andet frugt til hånden

leger og bruger sig selv motorisk

Kl ca 8/8.30: Puttes til lur i barnevognen, med en flaske på 150ml MME

Kl ca 9.30: vågner og kommer ind og vi sidder lidt i sofaen med lidt tegnefilm af en art og hygger lidt

kl 10: Formiddags mad , her har vi lige indført 1/2 bolle med pålæg og lidt frugt til hånden

Kl 11.30: Frokost i form af næsten 1 skive bondebrød med smørerpålæg - her lidt agurk til hånden, og spiser også rugbrøddet selv efterhånden i små hapser. han bliver tosset når jeg fodre ham nu

Kl 12.30: Puttes til lur i barnevognen med en flaske på 150ml MME ...


Annonce

...

kl 13.30/14: Vågner og kommer ind og leger og bruger sig selv motorisk

Kl 15.30: Frugtmos og lidt til hånden også, her gider han heller ikke rigtig mades.

Kl 16, puttes til lur i barnevognen med en flaske 120ml MME hvis han gider sove her. ikke altid det lykkedes

Kl 18: aftensmad, her får han det samme som vi får at spise, most.
Dog gider han heller ikke mades her længere, så ved ikke om det måske skal skæres ud til ham istedet

men skal der måske suppleres med flaske hvis han selv skal til at spise?

Kl 19.30/20: Puttes til nat med flaske på 240ml MME
- Her er der udfordring 7/10 aftenener. Han er mega træt, og falder også hen når han sidder ved mig og flaske, men lige pludselig er det som om han får en pep pille og så skal han ihvertfald ikke sove. Nogen dage er han vågen helt til kl 22 før han giver op.

Han skriger og skriger indtil man tager ham op og tager ham med ud hvor han bestemt ikke virker særlig træt.

og så sover han så ellers til morgenen eller også vågner han hist og her om natten og vil kun sove igen hvis han får flaske

1) Hvordan kan vi optimere dagen for ham ?

2) Hvordan får vi flaskerne i barnevognen væk igen, dagpleje moren skal jo ikke stå det med det "bøvl"

3) Skal nat flasken væk og evt hvordan?

4) Kan der være nogle faktorer der spiller ind til hvorfor han er svær at få til at sove til nat - udover når han er i spring.

Håber du kan finde hovede og hale i det hele

Hilsen Mor til T

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet uden for livmoderen

Graviditet uden for livmoderen er en meget alvorlig graviditetskomplikation, der optræder i ca 2 procent af alle graviditeter.

Det er forbundet med stor risiko for moderens liv og det er ikke muligt at gennemføre en sådan graviditet. Ofte er der faktisk heller ikke tale om et rigtigt foster, og dermed ikke om en rigtig graviditet.

Spiral udgør en risiko for at man bliver gravid uden for livmoderen. Derudover kan det spille ind, hvis man tidligere har haft...

Læs mere i Babylex

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk brevkasse, du giver os forældre nogle kompetente handlemuligheder som vi i vores familie har haft stor gavn af.

Tak fra børnenes mor og far


Annonce