Annonce

Annonce

Svar: 8 1/2 måned rejser sig i sengen


30. juni 2005

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Tina

Det lyder som en rigtig fint udviklet pige du har dig der. Hun øver sig rigtig i at bruge sine arme og ben og få det hele koordineret. At hun er vedholdende og bare bliver ved og ved er kun godt, også selv om du synes det er problematisk:o)

Hvad sker der ved at hun stiller sig op? Græder hun, er hun ulykkelig, gør hun det i søvne, gør hun det for at få jeres reaktion? Er du bange for at hun skal slå sig?

Umiddelbart tænker jeg at hun, som mange andre børn i denne alder, øver sig. Det kræver stor træning at rejse sig og sætte sig, men det lærer hund og det er kun en periode. En seng er oftest let at øve sig i og derfor er det her at 'træningen' foregår.

Når du putter hende, så er hun naturligvis vågen, men hvis hun ikke er ked ...


Annonce

... af det, hvorfor så ikke bare lade hende stå? Mon ikke hun så lægger sig ned.

Når hun rejser sig om natten, så er det sandsynligvis i søvne og her bliver du så nødt til at putte hende igen og hjælpe hende til at sove videre.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jeg forstår godt din utryghed ved at hun skal vælte og slå sig og det skal hun naturligvis heller ikke:o) Det handler dog om at hun skal lære og derfor er det en god idé at du i løbet af dagen prøver at vise hende, hvordan hun kan sætte sig ned igen. Ofte har børnene lettest ved at rejse sig op ved ting, men vælter så, da de ikke kan teknikken med at sætte sig. Der er her du skal styrke hende og guide hende, så hun også lærer dette.

Som sagt er det kun en overgang og øvelse gør mester.

Rigtig meget held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vegetar og veganer

Lever du vegetarisk og spiser du varieret, så vil du sædvanligvis få tilstrækkeligt med protein og andre næringsstoffer - også selvom du f.eks. ammer. Jo flere fødevarer du udelukker fra kosten, jo større er risikoen for fejlernæring, og hvis du f.eks. ikke spiser æg, mælkeprodukter og andre produkter fra dyr, kan det få betydning for dit barn.

Børn, der ernæres vegetarisk eller vegansk med ingen eller sparsom brug af mælkeprodukter og æg, skal ammes eller have...

Læs mere i Babylex

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for dine mange professionelle og anvendelige svar. De har været os til rigtig stor gavn og hjulpet til at stå på egne ben.

Tak for denne brevkasse, som er fantastisk

Hilsen Theas mor og far


Annonce