Annonce

Annonce

Brev:

Dagsrytme - 6 måneder


23. juli 2019

Alder:
6 mdr.

Dagsrytme - 6 måneder

Hej Helen

Jeg har brug for at høre dit input til vores datters dagsrytme. Hun er nu 6 måneder og vejer 7,5 kg. Hun er helt med motorisk, sidder selv uden støtte, ruller begge veje, skifter legetøj fra hånd til hånd, drejer om sin egen akse og er generelt glad og tilfreds. Hun sover godt og er nem at putte.

Jeg følger jo med her på hjemmesiden og har fået meget god hjælp og inspiration fra de dagsplaner, du har foreslået andre forældre – vores rytme er bare en smule anderledes, så jeg vil gerne vide, om du mener, vi skal forsøge at strukturere dagen anderledes.

Kl. 06: Vågner og er typisk fuld af energi. Spræller omkring i sengen, vender sig om på maven, pludrer og er helt klar på at lege. Jeg kan jo læse fra dine dagsplaner, at du anbefaler, at man på dette tidspunkt ammer/giver flaske og barnet så sover videre – pt. vil det være ret svært for os at få hende til at sove igen, fordi hun er så frisk om morgenen.

Kl. 06-07:30: Bleskift, tøj på, morgenmad ...


Annonce

... (hirse-/havre-/boghvedegrød + frugtmos + vand i kop). Vi leger på gulvet, indtil hun bliver træt.

Kl. 07:30/08: Flaske og puttes til lur.

Kl. 09:30: Vågner fra lur, frugtmos, vand i kop.

Kl. 10:00-11:30: Bleskift, leg på gulvet indtil hun bliver træt.

Kl. 11:30: Flaske og puttes til lur.

Kl. 13:30-14:00: Vågner fra lur, grød/grøntsagsmos (vi har ikke introduceret kød og fisk endnu, men begynder på det i denne uge)

Kl. 14/14:30-16:30/17: Bleskift, leg på gulvet/i haven, tur i barnevognen/bæreselen

Kl. 16:30/17: Flaske og puttes til lur

Kl. 17-18: Vågner fra lur

Kl. 18/18:30: Aftensmad (grøntsagsmos, vand i kop)

Kl. 19:30/20: Flaske og puttes for natten

Kl. 02/03: Flaske og sover fint videre

Mine spørgsmål er derfor:

- Vil du anbefale, at vi forsøger at indføre, at hun sover videre tidlig morgen? Hvordan gør vi det i så fald bedst?

- Er det uhensigtsmæssigt, at de to måltider med mos ligger så tæt på hinanden?

Tak på forhånd!

Hilsen
Anna Katrine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Downs syndrom

Downs syndrom er også det man kalder trisomi 21 eller mongolisme.

Alle gravide tilbydes i dag en undersøgelse af risikoen for Downs syndrom hos fostret. Kvinder kan på baggrund at denne undersøgelse vælge om de vil have en abort. Det betyder at antallet af børn født med downs syndrom er faldet meget de sidste år.

Børn med Downs Syndrom er ligeså forskellige, som alle andre børn er det og derfor er nogle mere påvirkede af deres kromosomfejl end andre. Som forældre...

Læs mere i Babylex

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

..og endnu engang tak for en vidunderlig brevkasse!


Annonce