Brev:
Bryst som natsut
Hej Helen,
Jeg har før skrevet til dig vedr. at vores datter snart 9 mdr. bruger mor som natsut, med alt det dårlige tilhørende her:
For meget mælk til at spise rigtig mad
For mange opvågninger i løbet af natten af både mor og barn
Mor for dårlig søvn grundet hun ligger på siden
Far kan ikke putte, afhængig af mor
Mor skal ind flere gange ind til hende om aftenen mellem 19 og 23 inden vi selv går i seng.
Vi vil rigtig gerne ud af det her, og læste også med stor lyst de input du havde i første svar.
MEN... vi har brug for en konkret køreplan for hvad vi gør for at komme ud af denne dårlige vane der er skabt.
Nattider, putteritualer, hvad gør vi hvornår, hvem tager over om natten, hvad skal ske når hun blir ulykkelig da hun forventer mors bryst. Skal hun tages ...
... fra mor inden hun falder i søvn eller skal hun i dyb søvn før hun flyttes? Og skal hun flyttes til egen seng på vores værelse eller blot over på fars side? - hvad gør far når hun vågner :-)
Hvor vil stadig gerne amme hvis muligt, så hvor meget, er natamning stadig et behov?
Skal vi køre hende på flaske, hvis hun skal lære at komme væk fra brystet? (som hun slet ikke vil tage nu)
Vores datter bruger ikke sut, er kræsen, spiser kun lidt af gangen, og sover selvfølgelig i vores seng.
Vi er villig til en benhård uge, bare vi kan komme væk fra dette, så mor kan få søvn, far kan aflaste og datter får spise lyst tilbage.
Håber meget på en konkret og detaljeret handlingsplan, der kan skabe ro i det lille hjem igen :-)
På forhånd tak.
Med venlig hilsen
Den fortvivlede far
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Opbevaring af modermælk
Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.
Holdbarhed for ny udmalket mælk:
3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.