Brev:
8 mdr. vil ikke spise, eller flaske, og tager ikke nok på
Hej Helen,
For at gøre en lang historie lidt kortere, prøver jeg på at være så konkret som muligt.
Vores datter på 8 mdr. vil ikke spise fast føde. Hverken skemad eller det som hun selv tager op og propper i munden. Jeg har læst en del indlæg fra situationer som ligner vores, men synes stadig der er forskel.
Hun tager ikke imod sut eller sutteflaske, trods ihærdig forsøgen. Hun drikker kun MME af kop. Og får aldrig tilbudt vand, da hun ikke vejer nok eller tager nok på ift. sin kurve. Hun vejer 7 kg. Og er 69 cm høj.
Vi går hos en børnelæge som mener hun følger sin nye kurve fint, men vi savner sparring til mad, måltider, rutiner, systemer – selvom vi har din gode bog derhjemme:)
Vi prøvede allerede grød da hun var lidt over 4 mdr. fordi hun ikke tog nok på og fordi min kone ikke havde/har mælk nok til at fuldamme (i hvert fald ikke mere). Hun har aldrig ville spise grød, uagtet hvilken grød vi tilbød hende. Hun smager på det en gang, og åbner så ikke munden igen. Siden hen har vi prøvet med mos på 100 måder, både hjemmelavet og fra købeposer. Af og til spiser hun 2-3 skefulde, hvorefter hun afværger og holder munden lukket. – De enkelte gange hun har ville spise sådan rigtigt, er når hun smager det for første gang, og som regel når der er blandet op med sauce. Men prøver vi samme ret et par dage efter afviser hun.
Det vi gør for at få mad i hende, er at give hende en agurk, tvebakke med smøreost eller andet hun gerne vil føre til munden, og snyder en skefuld mad ind. Når først maden er inde, sluger hun det, dog med stor utilfredshed.
Børnelægen foreslår at koge mad på sødmælk, alt MME er med olivenolie tilsat, og al fast føde er tilsat en god gang smør. Alt for at hun tager på. Men jeg savner mere konkrete muligheder til inspiration, metoder systemer mm. Til at få det op at ...
... køre.
Vi bruger 30 min x 4 måltider om dagen hvor det 90% af gangene er med klynk og piveri, men vi skal jo have mad i hende? – udover maden trives hun godt. Er glad pludrer og kan stå i strakt arm, men ikke kravle. Hun har allerede fået 7 tænder, og er ikke bleg for at proppe ting i munden, så nysgerrigheden er der også.
Hun har en storebror på 2 år, som aldrig har haft de her udfordringer. Men han ”fylder” meget, da der er fuld fart på, og det kan give uro ved middagsbordet og ved amning. Vi samsover alle sammen lige nu i vores store seng.
For udover vores ”lyst til mad” og vægt udfordringer, har vi snakket meget sammen om der er sammenhæng med nætterne. Vores datter bruger mor som sut, stort set hele natten. Går mor væk, vågner hun typisk efter 30 min. og ”kalder/græder” – det kan urolige nætter for mor og datter, men måske er hun sulten hvis hun ikke spiser nok i løbet af dagen. - Jeg som far, har prøvet at tilbyde hende flaske mange gange for at supplere den amning der ikke er nok. Men hun afviser.
Vi har hårdt brug for inspiration, input og svar på nogle af de mange ting der kører i hovedet på os, som vi har vendt derhjemme i flere omgange. Ved godt du har skrevet i andre sammenhænge at sulten nok skal komme, men følger vi den vise, tager hun ikke nok på/taber sig. Ellers er det er spørgsmål som:
• Må vi godt snyde hende med mad i munden, når hun gaber om en agurk?
• Skal vi helt droppe amning for at køre MME på flaske i hende?
• Skal hun over i sin egen seng for ikke at spise for meget om natten, da hun bruger mor som sut?
• Skal hun tilbydes mad i ro og væk fra storebror, tv mm. For at fokusere på maden?
• Er det ok, at hun slet ikke får vand, men kun mælk?
• Hvor meget mælk skal vi tilbyde hende imellem måltider, både MME og amning?
Hilsen
Den fortvivlede farmand
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Bleudslæt
Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.
Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.