Annonce

Annonce

Brev:

Salt i maden - kan vi ikke bruge tal?


8. marts 2019

Alder:
8 mdr.

Salt i maden - kan vi ikke bruge tal?

Hej Helen

Dette angår dine kostanbefalinger i 'Børn og Mad' samt nogle svar givet her i brevkassen til andre forældre.

Jeg er Najas far og vant til at arbejde med naturvidenskab og matematik. Mor er derimod humanist og mere velbevandret i HLH-litteratur end den lidt indbildske far, som forestiller sig at han selv kan regne på tingene inkl. saltmængderne.

På grund af dagsordenen om fælles mad til voksne og børn kan faderen ikke så godt lide anbefalinger i retning af 'så lidt salt som muligt'. Han vil meget hellere have anbefalede mængder i talform og så selv regne.

OK, nu skifter jeg til den mere naturlige Jeg-form:
Jeg tror nok, du i et svar har citeret en kostråds-anbefaling om '0,5 g Natrium per MJ' til mindre børn - ...


Annonce

... er det korrekt?
Det kan jeg bruge til en masse, for 0,5 g Natrium svarer til 1,3 g NaCl (=salt, for mindre kemiske læsere, man kan regne det ud ved hjælp af molvægtene for hhv. Na og Cl), og 1,3 g per MJ svarer til 1,3 mg per kJ (den populære enhed for energiindhold i mad). Altså max 1,3 mg salt per kJ, barnet spiser - dette skulle nok nogenlunde kunne omregnes til anbefalede mg saltmængder per dag for nogle forskellige aldre.

Varer købt i dansk detailhandel er jo ret velforsynede med deklarationer, så kan det ikke med fordel udnyttes sådan at vi ikke behøver have en unødvendigt skrap 'så lidt salt som muligt'-pegefinger hængende over os, når vi står over kødgryderne og kokkererer til de voksne også?

Med venlig hilsen
Najas Far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak for dit svar. Det var lige hvad jeg havde brug for!

Tak fra Emmas (18 måneder) mor


Annonce