Svar: Hvorfor kun 2 flasker MME2 eller vælling om dagen
Kære Mai-Brit
Tak for dine pæne ord, og så til dine spørgsmål:o)
Modermælkserstatning type 2 er det der hedder tilskudsblanding og også vælling hører under denne betegnelse. Det er et tilskud der kan gives til den øvrige mælk/kost, hvis man f.eks. har et barn som spiser meget store mænger for at blive mæt, eller hvis man som forældre vil prøve om det kan mætte barnet lidt mere.
Blå allomin 2 er, så vidt jeg ved, den eneste tilskudsblanding som er 'fuldgyldig', dvs at barnet kan leve af dette alene. Andre type 2 og vælling er ikke fuldgyldige og man anbefaler at barnet i alderen 4-6 mdr. max får, hvad der svarer til 2 måltider om dagen af dette.
Sundhedsstyrelsens anbefaling om at minimere mængden handler bl.a. om at proteinindholdet er forøget. Når barnet også får grød, så indeholder den faste føde rigeligt med protein. Generelt bør mængden af protein ikke overskrides, da det kan belaste barnets nyrer.
Umiddelbart tænker jeg, at jeres lille drengs mave har rigeligt at arbejde med, når ...
... han både får vælling og grød. Der er meget mad som skal nedbrydes og sendes videre ud i systemet. Jeg synes derfor det vil være helt relevant at I forsøge at minimere indtaget af vælling og i stedet giver ganske almindelig modermælkserstatning, som han sikkert har fået tidligere? Prøv det og se om ikke han så begynder at få lidt ro i maven igen og måske også kan begynde at finde roen til at sove.
En plan for dagen med 2-3 måltider skemad kunne se således ud:
Morgen: flaske
Formiddag: grød med frugtmos og evt. flaske
Lur
Frokost: grød eller grøntsagsmos og evt. flaske
Eftermiddag: flaske
Lur
Sen eftermiddag: evt. flaske
Evt. Lille lur
Aften: grøntsagsmos, evt. lidt frugtmos som dessert og evt. flaske
Puttes til natten
Sen aften: flaske (f.eks. når du selv går i seng)
Nat: evt. flaske
Vær opmærksom på at det er en god idé kun at give max 2 grød måltider dagligt og lade resten være grøntsagsmos. Det er også bedre for maven:o)
Håber dette skabte lidt klarhed. Fortsat held og lykke med ham:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











