Svar: Hvorfor kun 2 flasker MME2 eller vælling om dagen
Kære Mai-Brit
Tak for dine pæne ord, og så til dine spørgsmål:o)
Modermælkserstatning type 2 er det der hedder tilskudsblanding og også vælling hører under denne betegnelse. Det er et tilskud der kan gives til den øvrige mælk/kost, hvis man f.eks. har et barn som spiser meget store mænger for at blive mæt, eller hvis man som forældre vil prøve om det kan mætte barnet lidt mere.
Blå allomin 2 er, så vidt jeg ved, den eneste tilskudsblanding som er 'fuldgyldig', dvs at barnet kan leve af dette alene. Andre type 2 og vælling er ikke fuldgyldige og man anbefaler at barnet i alderen 4-6 mdr. max får, hvad der svarer til 2 måltider om dagen af dette.
Sundhedsstyrelsens anbefaling om at minimere mængden handler bl.a. om at proteinindholdet er forøget. Når barnet også får grød, så indeholder den faste føde rigeligt med protein. Generelt bør mængden af protein ikke overskrides, da det kan belaste barnets nyrer.
Umiddelbart tænker jeg, at jeres lille drengs mave har rigeligt at arbejde med, når ...
... han både får vælling og grød. Der er meget mad som skal nedbrydes og sendes videre ud i systemet. Jeg synes derfor det vil være helt relevant at I forsøge at minimere indtaget af vælling og i stedet giver ganske almindelig modermælkserstatning, som han sikkert har fået tidligere? Prøv det og se om ikke han så begynder at få lidt ro i maven igen og måske også kan begynde at finde roen til at sove.
En plan for dagen med 2-3 måltider skemad kunne se således ud:
Morgen: flaske
Formiddag: grød med frugtmos og evt. flaske
Lur
Frokost: grød eller grøntsagsmos og evt. flaske
Eftermiddag: flaske
Lur
Sen eftermiddag: evt. flaske
Evt. Lille lur
Aften: grøntsagsmos, evt. lidt frugtmos som dessert og evt. flaske
Puttes til natten
Sen aften: flaske (f.eks. når du selv går i seng)
Nat: evt. flaske
Vær opmærksom på at det er en god idé kun at give max 2 grød måltider dagligt og lade resten være grøntsagsmos. Det er også bedre for maven:o)
Håber dette skabte lidt klarhed. Fortsat held og lykke med ham:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Barselsbesøg
I nogle kommuner tilbyder sundhedsplejersken at komme på besøg meget hurtigt efter fødslen. Dette sker hvis fødslen f.eks. er foregået hjemme, eller hvis moderen er gået meget hurtigt hjem efter fødslen.
Også jordemødre tilbyder nogle gange barselsbesøg i hjemmet, hvis kvinden er udskrevet inden for 48 timer efter fødslen eller hvis der er tale om en hjemmefødsel. Man taler normalt om et barselsbesøg når sundhedsplejerske eller jordemoder kommer på besøg i hjemmet 3-5 dage efter...
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika






