Brev:
Svær at putte i ferier

Hej Helen
Min datter på 2 år og 2 mdr har altid sovet eksemplarisk natten lang og er ret nem at putte. Men så snart vi afviger fra hverdagen, synes hun at blive sværere at putte. Det skete i sommerferien, og nu viser det samme sig her i julen. Hun vil pludselig ikke ned i sengen, og finder på alverdens undskyldninger... Jeg har tabt min sut, jeg vil have den bog der ligger inde i stuen, mormor skal putte mig i stedet, jeg har slået min finger, osv osv.
Det skal siges, at det er når vi ikke er hjemme hos os selv. På de sidste fire dage har hun sovet både hos min farmor og nu hos min mor, og putningen er bare blevet værre og værre. Den første aften gik det nemt, men i dag tog det over to timer, hvilket er meget unormalt for hende.
Er det fordi at vi ikke er i de samme trygge rammer, og hverdagen jo ikke er helt den samme, som når hun derhjemme til daglig skal op og i vuggestue osv? Over sådan en jul er der jo også bedsteforældre, som hun så også pludselig vil puttes af, og hun finder på alverdens ting under putningen i stedet for bare at gå med til at blive puttet.
Hvordan sørger vi for at hun ikke ...
... overtager styringen helt på det her, og hvordan undgår vi, at hele juleferien skal gå med maraton-putninger? Vi prøver at gøre som derhjemme. Læse et par bøger, få lidt vand, så op i sengen og få sunget et par sange, og så går vi ud. Men nu er forskellen bare, at hun ikke vil have vi går, og så begynder alle de mærkelige påfund. Det virker ikke som om hun er decideret utryg, det virker mere som om at hun bare hellere vil ind i stuen og være med. Det skal siges at hun taler flot af sin alder og derfor nemt kan give udtryk for sine behov. Det er bare svært at foregå, hvorfor dælen hun pludselig opfører sig sådan, så måske du kan gøre os lidt klogere? Og vi begynder også altid først putningen, når hun tydeligt er træt.
Vi er jo lidt bange for at hun vil tage nogle af de dårlige vaner med hjem efter juleferien. Selvom vi også godt kan huske at det ikke var tilfældet i sommer. Der blev det hurtigt normalt igen, da hverdagen startede. Så vi ved jo også godt at det nok er det samme denne gang. Det er bare så hårdt, når man står på 2. time med et ustyrligt barn, og man selv er kørt i sænk.
God jul fra en halvtræt mor :)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...
Viden om børn:
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Ruske
Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.
Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




