Annonce

Annonce

Brev:

Svær at putte i ferier


22. december 2018

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Svær at putte i ferier

Hej Helen

Min datter på 2 år og 2 mdr har altid sovet eksemplarisk natten lang og er ret nem at putte. Men så snart vi afviger fra hverdagen, synes hun at blive sværere at putte. Det skete i sommerferien, og nu viser det samme sig her i julen. Hun vil pludselig ikke ned i sengen, og finder på alverdens undskyldninger... Jeg har tabt min sut, jeg vil have den bog der ligger inde i stuen, mormor skal putte mig i stedet, jeg har slået min finger, osv osv.

Det skal siges, at det er når vi ikke er hjemme hos os selv. På de sidste fire dage har hun sovet både hos min farmor og nu hos min mor, og putningen er bare blevet værre og værre. Den første aften gik det nemt, men i dag tog det over to timer, hvilket er meget unormalt for hende.

Er det fordi at vi ikke er i de samme trygge rammer, og hverdagen jo ikke er helt den samme, som når hun derhjemme til daglig skal op og i vuggestue osv? Over sådan en jul er der jo også bedsteforældre, som hun så også pludselig vil puttes af, og hun finder på alverdens ting under putningen i stedet for bare at gå med til at blive puttet.

Hvordan sørger vi for at hun ikke ...


Annonce

... overtager styringen helt på det her, og hvordan undgår vi, at hele juleferien skal gå med maraton-putninger? Vi prøver at gøre som derhjemme. Læse et par bøger, få lidt vand, så op i sengen og få sunget et par sange, og så går vi ud. Men nu er forskellen bare, at hun ikke vil have vi går, og så begynder alle de mærkelige påfund. Det virker ikke som om hun er decideret utryg, det virker mere som om at hun bare hellere vil ind i stuen og være med. Det skal siges at hun taler flot af sin alder og derfor nemt kan give udtryk for sine behov. Det er bare svært at foregå, hvorfor dælen hun pludselig opfører sig sådan, så måske du kan gøre os lidt klogere? Og vi begynder også altid først putningen, når hun tydeligt er træt.

Vi er jo lidt bange for at hun vil tage nogle af de dårlige vaner med hjem efter juleferien. Selvom vi også godt kan huske at det ikke var tilfældet i sommer. Der blev det hurtigt normalt igen, da hverdagen startede. Så vi ved jo også godt at det nok er det samme denne gang. Det er bare så hårdt, når man står på 2. time med et ustyrligt barn, og man selv er kørt i sænk.

God jul fra en halvtræt mor :)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce