Annonce

Annonce

Brev:

Mange opvågninger - 2 år, 2 mdr.


15. oktober 2018

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Mange opvågninger - 2 år, 2 mdr.

Kære Helen

Endnu engang har vi spørgsmål til lillebrors søvn, og vi håber meget, du kan hjælpe os videre i vores overvejelser.

Lillebror sover stadig dårligt med mange opvågninger. Han har lige været syg og hoster fortsat i løbet af natten – dog primært fordi han snotter.
Men, han vågner og græder mange gange i løbet af natten, og han lader sig ikke trøste liggende i sin seng. Han vil enten op i armen eller ind og ligge sammen med far.

Vi putter ham stadig ved at læse og synge for ham siddende på vores skød i en stor og magelig lænestol, der står på hans værelse.
Når ritualet er slut, lægger han sig selv ned i vores favn og lukker øjnene.

Desværre er han tit op mod en time om at falde i søvn. Han falder tit hen ret hurtigt og lader til at sove, men det er som, han vågner for at tjekke, at vi stadig er der.
Derfor går der gerne 30-60 minutter, før vi kan lægge ham i hans seng. Hvis han ikke sover ordentligt, skriger han hjerteskærende, og så er det forfra.

Til din information ligger han i en af de der klassiske Junoseng, og vi har taget den ene side af, så han er letter at løfte ud af sengen.
Han lægger ikke an til hverken at kravl op i sengen eller ud af den igen. Så det er primært for vores skyld – og der ligger stadig en sengerand langs kanten, så jeg tror ikke, han tænker over det.

Når han sover, lægger vi ham i sengen, og her sover han, som regel, uden en lyd frem til midnat. Herefter vågner han af flere omgange, og min mand ender typisk med at tage ham ind til sig, (desværre) på sofaen.

Min mand og jeg sov sammen de første måneder, vi boede i vores nye hus. Men det blev for kaotisk om natten, når storesøster kaldte på mig, ...


Annonce

... og lillebror græd flere gange.
Så vågnede vi begge, hver gang et af børnene havde brug for hjælp.

Derfor sover jeg nu i dobbeltsengen i forældresoveværelset, så jeg kan hjælpe storesøster. Hendes værelse er lige ved siden af, og vi har efterhånden fundet en god rytme.
Hun er lige ved at komme sig oven på sygdom med feber og snot, så hun hoster også om natten. Men typisk kalder hun 2-3 gange i løbet af en nat, og så får hun enten en tår vand eller bliver puttet godt med dynen, og så går jeg, og hun falder selv i søvn igen. Det går så godt, at min mand og jeg ikke har villet pille ved den konstellation. Hun er tidligere blevet meget ked af det, hvis det var far, der kom.

Det betyder samtidig, at min mand har vores søn hver nat. Og det er selvsagt både hårdt (fordi han vågner og græder mange gange – op imod 15 gange på en nat) og træls at sove på sofaen.
Det er uholdbart for min mand at sove så lidt og dårligt, som han gør og har gjort de sidste måneder.

Mit spørgsmål går på, om vi skal anerkende, at lillebror har brug for tryghed og dermed indrette det anderledes på hans værelse?
Vi kunne droppe hans tremmeseng, og stille en dobbeltseng derind i stedet for?

Eller er det nu, vi skal indføre en ny putterutine? Tror du, han vågner, fordi han ikke vil ligge selv og dermed skal lære, at han skal falde i søvn i egen seng?

Min svigerinde har en dreng på nøjagtig samme alder, og hun sagde for nyligt, at det tog op mod to måneder at lære deres dreng at falde i søvn på egen hånd.
Og jeg ved ikke, om vi har overskud til at gennemføre sådan et projekt lige nu – så hvad søren gør vi?

Jeg håber meget, du kan hjælpe os på vej.

Kærlig hilsen
L

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fontanellen

Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.

Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...

Læs mere i Babylex

Kostfibre og børn

Det lille barn kan få diarré og løs afføring af at få for mange kostfibre. Især hvis barnet spiser grød og brød med hele kerner, eller rå grøntsager og meget frugt, kan barnet få for mange kostfibre.

Små børn må gene spise fuldkorn, men det anbefales, at de også spiser andre kornprodukter, da de let kan få for meget kostfiber. Når barnet i 8 måneders alderen begynder at spise brød, så bør ca. halvdelen af brødet være rugbrød og fuldkornshvedebrød og resten varieres mellem hvidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce