Brev:
Far og storesøster er HSP
Kære Helen
Min mand er HSP (highly sensitive person) og dermed ekstra påvirket af sine omgivelser (lyde, steminger, andres reaktioner etc.). Det tager vi som familie naturligvis hensyn til, så godt vi kan, i hverdagen.
Min mand mener, at vores datter (storesøster på 5 år) også er HSP (både hans far og storebror er det også), og vi vil derfor høre dig, om der er særlige reaktionsmønstre eller andet, vi kan holde øje med?
Storesøster er generelt ret robust og eksempelvis ikke bange for at lege alene i børnehaven. Hun er udadvendt og har gode nære venner, men hun er ikke begrænset af, om hendes ...
... bedste veninde er kommet og vil lege det samme som hun.
Hun er, ligesom jeg, meget selvstændig og egenrådig, men også fintfølende og fællesskabsorienteret - især omkring vores familie. Hun elsker, når vi alle fire laver ting sammen.
Det som min mand oplever som sensitiv, oplever jeg mere som en fase hun er i. Hun kan være påvirket af en situation eller en stemning, men det kan måske lige så meget være, fordi hun netop i det øjeblik er overtræt eller sulten eller bare har haft en dårlig dag.
Jeg håber, du kan hjælpe med input omkring, hvad vi kan / skal være opmærksomme på.
Kærlig hilsen
L
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
30. september 2024 | Renlighed | 5 år
Kære Helen. Vores dreng F. er lige fyldt 5 år. Han smed bleen for ca. 2 år...
8. august 2024 | Opdragelse | 5 år, 7 mdr.
Hej Helen! Det er noget tid siden jeg har skrevet, men vi har en problematik...
Viden om børn:
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg bliver nødt til at skrive igen, for at fortælle, hvor glad jeg er for at du har den her hjemmeside!
Det er så fantastisk at have et sted, hvor der er en faglig person, men også utroligt omsorgsfuld, som gider at høre og svare på alle de bekymringer og tanker man har som mor. :-D
Kærlig hilsen
Camilla, snart mor til to