Annonce

Annonce

Svar: Spørgsmål om at skære tænder, bruge tudkop, udvikling mv.


21. maj 2005

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Annette

Jeg er glad for at høre at jeg er i stand til igennem en brevkasse at få folk til at slappe af og tage tingene lidt roligt:o)

Mange børn skærer tænder, både når de sover, men også i vågen tilstand. Det kan være uudholdeligt for de som skal høre på det, men barnet generer det ikke.

For de fleste børn vil de gå over af sig selv og bare være en dårlig vane, de har fået i en periode. Hvis det fortsætter vil det naturligvis være en god idé at du nævner det for tandlægen, når Jaspar bliver så gammel at han skal ses af en sådan. Det plejer at være ved 1½ år eller 3 år, hvilket afhænger af kommunen man bor i.

du kan forsøge at aflede ham ved at give ham noget at drikke, noget at bide i, en tandbørste eller lignende, men ellers er der ikke så meget at gøre ved det. Stikker du fingeren i munden på ham, så bider han bare dig:o)

Spytte med maden... hvis han gør det bevidst, så er det sandsynligvis fordi han har fundet ud af at det er en måde at få opmærksomhed på (negativ eller positiv). Han vil gentage det for at opleve den reaktion, det giver hos dig og andre omkring sig. Børn kan også 'spytte maden ud' fordi de endnu ikke helt mestrer det at tygge maden og få den ført bag til svælget og sunket, - maden kommer derfor ud igen og en tredie mulighed er at han simpelthen øver sig i at bruge læberne og fornemme hvordan det følese og lyder, når man spytter eller puster maden ud af munden.

Med hensyn til tudkop, så sker der ikke noget ved at han drikker af denne efter min mening, han skal dog også lære at drikke af en rigtig kop eller et glas. Måske kunne du gøre sådan at han får mælk i sin tudkop og vand, lidt juice af et lille glas. Så lærer han sig begge dele og mælkeindtaget som jo er vigtigt for ham kan han få via tudkoppen, som han kender og godt kan drikke af.

Legetøj må placeres forskellige. Da han er god til at trille rundt vil det være rimeligt at han skal trille lidt omkring for at få fat i sit legetøj. Når I ...


Annonce

... leger med ham og støtter hans fodsåler for at han skal komme frem, så vil det være fint at lade ham 'komme efter' noget legetøj som ligger foran ham; men når han ligger for sig selv så vil det være synd for ham, hvis der kun ligger legertøj foran ham, da han ofte ikke vil komme fremad, med bagud og det vil dermed frustrere ham mere en være en glæde at bevæge sig. Det er dog en balance, da frustrationen jo også er med til at han lærer og pludselig finder ud af at komme fremad. Så lidt balance imellem at støtte og tilbyde legetøj og lade ham bevæge sig for at få fat i noget.

Med hensyn til flasker og mad, så er jeg lidt i tvivl om hvad dit spørgsmål går på. Jeg vil derfor her give dig en plan over hvordan en dag kunne se ud for en dreng på 7-8 mdr.

Morgen: flaske
Formiddag: grød med frugtmos, mælk af kop
Frokost: evt. lidt grøntsagsmos og du kan også prøve med lidt rugbrødshapsere som nu, da det går fint. Og en flaske
Eftermiddag: grød med frugtmos eller en flaske
Sen Eftermiddag: Evt. en flaske eller mælk af kop
Aften: grøntsagsmos med kød/fisk, evt. frugtmos til dessert
Sen aften: flaske

Ovenstående plan siger fast flaske morgen, frokost, eftermiddag, aften. Altså 4 gange flaske som nu. Derudover gives skemad og mælk/vand af tudkop/glas.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Du skal ikke fokusere på de store mængder, men mere at han tilbydes lidt skemad i løbet af dagen, så han begynder at tage på i vægt. At gå fra morgen til kl 13-14 uden skemad er for længe og derfor skal han tilbydes lidt ind imellem. Start med mælk om morgenen istedet for grød. En flaske med lun mælk er dejlig at vågne op på og så gør det at han ikke er hverken for sulten eller mæt til at kunne spise et formiddagsmåltid, som så skal være grød.

Når han er så træt om aftenen som han er, så kan det være en idé at give ham noget ekstra mad om eftermiddagen. Du skal huske på at mad jo også er med til at give energi og igen huske at lidt også har ret.

Fortsat held og lykke med ham:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Massage - baby

Mange babyer nyder at få massage eller berøring af ryg, mave, ansigt, fingre, tær. De rolige og rytmiske bevægelser giver barnet en følelse af at være elsket og fylder barnet med velvære. Der findes flere bøger om emnet, hvis du ønsker at sætte dig ind i en bestemt teknik, kan det anbefales at låne eller købe en af disse.

Hvis dit barn har svært ved at komme af med afføring eller luft, så kan det også være en god ide at massere lidt på barnets mave. Dette gøres ved stille og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for en god brevkasse. Vi er i den kedelige situation, at vi ikke har haft glæde og gavn af vores egen sundhedsplejerske. Vi har fundet dine svar meget relevante.

Tak fra os.


Annonce