Annonce

Annonce

Svar: Utryghed og angst


21. maj 2005

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Mor og Far

Først vil jeg lige sige at det er nogle rigtigt fine overvejelser I har gjort jer og det er godt at I er opmærksomme på den støtte jeres dreng lyder til at have brug for.

Vi er jo alle forskellige og det er børn jo også. Nogen er mere følsomme end andre, nogen stiller sig fredigt op i forsamlinger 'se-mig' typer, andre holder sig på afstand, skal lige se tingene an inden de siger noget osv. Ofte ligner børn jo deres forældre og derfor får jeg lyst til at sige 'hvordan er I?'

I skal være opmærksomme på, hvordan I selv virker som forældre. Jeres søn læser jer som et spejl og han fornemmer helt sikkert, hvis I selv bliver forlegne eller utrygge ved situationer. Hvordan har I det med at f.eks. at aflevere ham i dagplejen? Hvis han fornemmer at I er utrygge ved det (nu bliver han ked af det igen følelsen) ja så bliver han utryg og ked af det.

Vær også opmærksom på ikke at kalde ham genert eller andre ord, som beskriver hvordan I oplever ham. Ofte er vi tilbøjelige til at sige 'nå, bliver du helt genert nu' eller 'nu skal du ikke være så bange, pjevset eller lignende'. På den måde bliver han holdt fast i rollen som 'den generte, den bange, den pjevsede'.

Lad også være med at sammenligne ham med andre børn. 'Du kan da også løbe hen og lege med de andre' eller 'se den anden dreng, hvor han...'. Det er ikke befordrende for hans selvværd.

Når jeg læser jeres brev så får jeg helt klart en fornemmelse af, at I godt ved, hvad det er for ...


Annonce

... situationer som er svære for ham. Hjælp ham derfor der, hvor I ved at han ikke selv kan. Når I møder nogen der spørger til ham og han gemmer sig, så svar for ham, så I hjælper ham og efterhånden får han måske lyst til selv at svare. 'Hvad hedder du så lille ven?' I fortæller hvad han hedder og siger 'ik os´' til jeres dreng, så han er med i samtalen, oplever at I træder til, når han ikke selv kan og samtidig får mod på det. Se på ham og giv ham plads når han tør.

Hjælp jeres dreng til at være social. Når I kan se at han vægrer sig ved at gå hen til de andre børn eller andre voksne, så fortæl ham at I godt kan forstå at han er utryg, men nu vil I gå med ham og så tager du/I ham i hånden og I følges derhen. På den måde får han nogle værktøjer til at tackle forskellige situationer.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det kan være en god idé at tage på biblioteket og låne bøger som handler om børn som er generte, bange osv. Jeg tænker både på faglitterære bøger som f.eks. beskriver børns forskellige udviklingstrin, men jeg tænker også på børnebøger, som I kan læse højt sammen med jeres dreng.

Derudover kan det være en god idé at I tager kontakt til jeres egen sundhedsplejerske i kommunen. Hun kan f.eks. henvise jer videre til pædagogisk psykologisk rådgivning, eller foreslå andre ting, som kan være relevante hvor I bor. I kan også kontakte den tilsynsførende pædagog for dagplejen og tale med hende om hvordan de oplever jeres dreng i dagplejen og hvordan alle kan støtte ham bedst.

Rigtig meget held og lykke fremover.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex

Vaner og børn

Alle familier har deres egne vaner og rutiner. Det, at tingene gøres på en bestemt måde, giver tryghed for barnet. Et lille barn vil altid have det bedst, når noget er genkendeligt.

Hvis det lille barn skal passes, er det derfor en rigtig god idé, at den der passer barnet, forsøger at efterligne de rutiner og vaner, som barnet kender.

Børn elsker gentagelser og elsker derfor også lege som borte-tit og klappe-kage. De større børn føler stor glæde ved at se den samme...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce