Annonce

Annonce

Brev:

Præfabrikeret babymad i en hel uge


25. juni 2018

Alder:
8 mdr.

Præfabrikeret babymad i en hel uge

Kære Helen.

Min mor har i anledning af en rund fødselsdag inviteret hele familien en uge på ferie. Vii aner ikke, hvor vi skal hen - kun hvornår vi skal mødes i lufthavnen.
Jeg regner dog med, at det er et sted i Europa. Har spurgt min mor, og hun aner ikke, hvilke madmuligheder der er, der hvor vi skal bo, men siger, at der jo nok også bor babyer der ;-)

Da jeg ikke er tryg ved at give min søn mad fra buffeter og restauranter, har jeg tænkt, at tage al (eller i hvert fald hovedparten) af maden med hjemmefra.
Tænker hans feriemadplan bliver noget i retning af:

Morgen: Havregrød (den slags der bare skal røres med kogt vand)
Frokost: Glas eller klempose med ...


Annonce

... grøntsager/ris eller kartoffel/kød eller fisk
Eftermiddag; Frugtsmoothie i klempose/frugt på glas
Tidlig aften: Glas med grøntsager/ris eller kartoffel og kød eller fisk
Sen aften: Havregrød (igen den slags der bare skal røres med kogt vand)

Jeg ammer stadig ca. 4 gange dagligt.

Mine spørgsmål er:
Er det en forsvarlig måde at give mit barn mad på i en uge?
Har lagt mærke til, at der er meget lidt kød i de færdige glas. Får han protein og fedt nok på den måde?
Har du ideer til, hvordan jeg kan give ham sikker mad på en ferie?
Det eneste, jeg selv kan komme i tanke om er bananer, måske også et hårdkogt æg…- måske du er mere opfindsom end jeg ;-)

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Helen har på alle mulige måder været en super støtte for mig i de første fire måneder med min søn Lucas.

Camilla Martin


Annonce