Brev:
Præfabrikeret babymad i en hel uge

Kære Helen.
Min mor har i anledning af en rund fødselsdag inviteret hele familien en uge på ferie. Vii aner ikke, hvor vi skal hen - kun hvornår vi skal mødes i lufthavnen.
Jeg regner dog med, at det er et sted i Europa. Har spurgt min mor, og hun aner ikke, hvilke madmuligheder der er, der hvor vi skal bo, men siger, at der jo nok også bor babyer der ;-)
Da jeg ikke er tryg ved at give min søn mad fra buffeter og restauranter, har jeg tænkt, at tage al (eller i hvert fald hovedparten) af maden med hjemmefra.
Tænker hans feriemadplan bliver noget i retning af:
Morgen: Havregrød (den slags der bare skal røres med kogt vand)
Frokost: Glas eller klempose med ...
... grøntsager/ris eller kartoffel/kød eller fisk
Eftermiddag; Frugtsmoothie i klempose/frugt på glas
Tidlig aften: Glas med grøntsager/ris eller kartoffel og kød eller fisk
Sen aften: Havregrød (igen den slags der bare skal røres med kogt vand)
Jeg ammer stadig ca. 4 gange dagligt.
Mine spørgsmål er:
Er det en forsvarlig måde at give mit barn mad på i en uge?
Har lagt mærke til, at der er meget lidt kød i de færdige glas. Får han protein og fedt nok på den måde?
Har du ideer til, hvordan jeg kan give ham sikker mad på en ferie?
Det eneste, jeg selv kan komme i tanke om er bananer, måske også et hårdkogt æg…- måske du er mere opfindsom end jeg ;-)
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
Viden om børn:
Kravlegård - køb af kravlegård
Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.
En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.
I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







