Brev:
Præfabrikeret babymad i en hel uge

Kære Helen.
Min mor har i anledning af en rund fødselsdag inviteret hele familien en uge på ferie. Vii aner ikke, hvor vi skal hen - kun hvornår vi skal mødes i lufthavnen.
Jeg regner dog med, at det er et sted i Europa. Har spurgt min mor, og hun aner ikke, hvilke madmuligheder der er, der hvor vi skal bo, men siger, at der jo nok også bor babyer der ;-)
Da jeg ikke er tryg ved at give min søn mad fra buffeter og restauranter, har jeg tænkt, at tage al (eller i hvert fald hovedparten) af maden med hjemmefra.
Tænker hans feriemadplan bliver noget i retning af:
Morgen: Havregrød (den slags der bare skal røres med kogt vand)
Frokost: Glas eller klempose med ...
... grøntsager/ris eller kartoffel/kød eller fisk
Eftermiddag; Frugtsmoothie i klempose/frugt på glas
Tidlig aften: Glas med grøntsager/ris eller kartoffel og kød eller fisk
Sen aften: Havregrød (igen den slags der bare skal røres med kogt vand)
Jeg ammer stadig ca. 4 gange dagligt.
Mine spørgsmål er:
Er det en forsvarlig måde at give mit barn mad på i en uge?
Har lagt mærke til, at der er meget lidt kød i de færdige glas. Får han protein og fedt nok på den måde?
Har du ideer til, hvordan jeg kan give ham sikker mad på en ferie?
Det eneste, jeg selv kan komme i tanke om er bananer, måske også et hårdkogt æg…- måske du er mere opfindsom end jeg ;-)
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
Viden om børn:
Barneseng
Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.
Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.
Den...
Appetit
Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.
Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.
Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







