Brev:
Begyndende opdragelse
Kære Helen
Vi har været så glade for dine forringe svar - så her kommer der et spørgsmål til :-)
Vores søn er akkurat blevet et år, og min kæreste og jeg er begyndt at snakke en del om opdragelse og hvornår/hvor meget vi skal sige nej til vores søn.
Til tider kan vi være uenige.
Derfor skriver jeg til dig, for at få en bedre forståelse for hvor mange grænser der skal sættes på nuværende tidspunkt.
Min kæreste siger meget mere nej end jeg gør, og har en hel anden grænse. Hvor jeg derimod kan "klare" meget mere, og er mere blid.
Det skal så siges at min kæreste er rigtig god til at være kærlig og hård på samme tid.
Jeg vil meget gerne skrive i hvilke situationer vi kan føle trang til at sige nej eller "det må du ikke":
- Når han spiser, kaster han det meste af maden ned på gulvet. Her siger vi nej - det må du ikke. Desværre tror vores søn at vi leger med ham, og så tror han at det er en leg.
- Når han kravler ind i ...
... køkkenet og hen mod komfuret
- Kravler ind på toilettet og hen imod toiletbørsten
Det er nogle af de situationer, hvor vi føler træng til at sætte grænser. Og mit spørgsmål er egentlig: Hvornår skal man begynde at sætte grænser? og HVORDAN gør man det på den helt rigtige måde?
For mig, er vores søn stadig en lille dreng. Men samtidig er det RIGTIG vigtig for mig at opdrage på ham og danne ham til et ordentligt menneske, som kender grænserne - på den gode måde. jeg ved bare ikke hvornår tiden er inde, så det bliver gjort rigtigt.
Grunden til at jeg er usikker omkring dette, er fordi jeg helst ikke vil være for hård ved ham. Jeg er enorm kærlig, smilende og tilstede overfor ham. Så det er noget af en ændring for mig. Men samtidig vil jeg rigtig gerne sætte grænser - jeg skal bare være sikker på at det er okay at gøre, og så mangler jeg redskaberne til hvordan det skal gøre.
Jeg håber det giver god mening.
Med venlig hilsen
Claudia
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
Viden om børn:
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Trøske
Trøske er en form for svamp, der ses som en hvidlig belægning i barnets mund. Det er ufarligt, men meget ubehageligt for barnet, og det bør derfor behandles.
Trøske er meget almindeligt de første måneder efter fødslen, og det kan være svært at vurdere, hvorvidt der 'bare' er tale om mælkebelægninger i munden, eller om det er svamp. Sidder belægningerne kun på tungen, og kan de forholdsvis nemt fjernes med en finger eller en lille skumklud, så er der sandsynligvis tale om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...