Annonce

Annonce

Brev:

Mad og diverse - 20 mdr.


19. maj 2018

Alder:
20 mdr.

Mad og diverse - 20 mdr.

Hej Helen..

Jeg skriver endnu en gang til sig angående vores datter.

Hun er nu 20 måneder, og vi har pt udfordringer med blandt andet mad, især aftensmad - og afføring.

Normalt lavede vores datter altid i bleen om morgenen, hvis ikke der så lidt senere, men altid i hvert fald én gang om dagen. Spiste godt morgenmad, meget frokost i vuggestuen, aldrig så meget til eftermiddagsmad når hun vågnede i vuggestuen (derfor tit sulten når vi henter) men får så altid lidt havregrød eller andet når hun kommer hjem.

NU er sagen lidt en anden. Der går flere dage imellem før hun laver i bleen, og hun har slet ikke lyst til at spise. Meget lidt morgenmad, nogle gange ingenting. En smule frokost i vuggestuen siger de, herhjemme idag fx fik hun ikke så meget. Hun ville dog til formiddag gerne have pølsehorn, og sjovt nok kan vi få de der Semper madposer i hende om dagen. Til aftens spiser hun næsten ingenting. Yoghurt vil hun gerne. Men intet mættende. Før spiste hun en ordentlig portion aftensmad med kød, kartofler eller andet. Nu er det få bidder. Vi tilbyder hende også natgrød, men der er intet at gøre.

Hun ligges til at sove ved 19.30-20 ...


Annonce

... tiden, og i løbet af aftenen kan hun tit græde en del i søvne nu, og vride sig. Vi giver sut osv, og der går nogle minutter før hun slapper af igen og sover videre. Tit prutter hun. Det virker som om hun har ondt i maven. Vi har prøvet at få nogle dråber på apoteket, men efter et par dage virker det ikke som noget der hjælper. :-(

Kan der være noget galt med hendes mave? Eller forstoppelse af en art, eller kan hun være inde i en periode som denne? Det skal dog siges at hun havde lavet i bleen i går morges (endelig) men hun spiste ikke videre noget aftensmad af den grund..

Er der noget vi bør gøre i dette sammenhæng? Kan ikke undgå at blive lidt bekymret.. Hun kan også være lidt utilfreds til tider og brokke lidt hvilket hun ikke plejer. Vi døjer stadig med, at hun kan rive lidt, også andre børn i vuggestuen, uden at hun egentlig ved hun gør det. Men lidt som en vane, og har et stort behov for at skulle røre/ae andre hele tiden især børn. Og får så tit grebet fast med hænderne.. Dette kan virkelig være et problem, for når vi siger "Nej" siger hun AV med det samme og aer. Så et eller andet sted ved hun godt forskellen alligevel?!

Mange hilsner..

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak ... endelig én der kan give præcise råd og som ved hvad du taler om. Tusind tak.

Venlig hilsen Mette, førstegangs mor


Annonce